searx - en to da translation catalogue (347 entries)

en: !bang for its categories
da: !bang for dens kategorier

en: !bang for this engine
da: !bang for denne søgemaskine

en: A URL containing your preferences. This URL can be used to restore your settings on a different device.
da: En URL, der indeholder dine præferencer. Denne URL kan bruges til at gendanne dine indstillinger på en anden enhed.

en: About
da: Om

en: Access tokens for private engines
da: Adgangstokens til private søgemaskiner

en: Ahmia blacklist
da: Ahmia sortliste

en: Allow
da: Tillad

en: Answers
da: Svar

en: Anytime
da: Når som helst

en: Author
da: Forfatter

en: Auto-detect
da: Automatisk registrering

en: Autocomplete
da: Automatisk fuldførelse

en: Automatically loads the next page when scrolling to bottom of the current page
da: ndlæser automatisk næste side, når du scroller til bunden af den aktuelle side

en: Average temp.
da: Gennemsnitlig temp.

en: Avoid paywalls by redirecting to open-access versions of publications when available
da: Undgå betalingsmure ved at viderestille til en åbent tilgængelig version, hvis en sådan findes

en: Back
da: Tilbage

en: Back to top
da: Tilbage til toppen

en: Book rating
da: Bogbedømmelse

en: Calculator
da: Lommeregner

en: Center Alignment
da: Centeret

en: Change how forms are submitted
da: Skift hvordan formularer bliver sendt

en: Change result URL formatting
da: Skift resultat af URL-formatering

en: Change the language of the layout
da: Ændring af layout-sproget

en: Change the layout of SearXNG
da: Ændr layoutet af SearXNG

en: Change the search engine used in the preferences:
da: Vælg din ønskede søgemaskine i preferencer:

en: Channel
da: Kanal

en: Choose Auto-detect to let SearXNG detect the language of your query.
da: Vælg automatisk registrering for at lade SearXNG registrere sproget af din forespørgsel.

en: Choose auto to follow your browser settings
da: Vælg auto for at følge dine browserindstillinger

en: Clear sky
da: Klar himmel

en: Click here to view your browser preferences instead:
da: Klik her for at se dine browserindstillinger i stedet:

en: Click on the magnifier to perform search
da: Klik på forstørrelsesglasset for at udføre søgning

en: Cloud cover
da: Skydække

en: Cloudy
da: Overskyet

en: Code
da: Kode

en: Compute {func} of the arguments
da: Beregn {func} af argumenterne

en: Condition
da: Forhold

en: Contact instance maintainer
da: Kontakt tilbyderen af instansen

en: Convert between units
da: Konverter mellem enheder

en: Converts strings to different hash digests. Available functions: md5, sha1, sha224, sha256, sha384, sha512.
da: Konverterer strenge til forskellige hash-fordøjelser. Tilgængelige funktioner: md5, sha1, sha224, sha256, sha384, sha512.

en: Cookie name
da: Cookie-navn

en: Copied
da: Kopieret

en: Copy
da: Kopiér

en: Copy preferences hash
da: Kopier indstillinger-hash

en: Could not download the list of Tor exit-nodes from
da: Kunne ikke downloade listen over Tor-udgangsnoder fra

en: Could not read that image url. This may be due to an unsupported file format. TinEye only supports images that are JPEG, PNG, GIF, BMP, TIFF or WebP.
da: Kunne ikke læse den specificerede billed-url. Dette kan skyldes et ikke-understøttet filformat. TinEye understøtter kun billeder, der er i JPEG, PNG, GIF, BMP, TIFF eller WebP format.

en: Current condition
da: Nuværende forhold

en: Currently used search engines
da: Pt. anvendte søgemaskiner

en: Date
da: Dato

en: Default categories
da: Standardkategorier

en: Default language
da: Standardsprog

en: Definitions
da: Definitioner

en: Description
da: Beskrivelse

en: Disable all
da: Deaktiver alle

en: Display favicons near search results
da: Vis favicons i nærheden af søgeresultater

en: Display results in the center of the page (Oscar layout).
da: Vis resultater midt på siden (Oscar-layout).

en: Display the current time on different time zones.
da: Vis den aktuelle tid i forskellige tidszoner.

en: Display the front page
da: Vis forsiden

en: Displays your IP if the query is "ip" and your user agent if the query is "user-agent".
da: Viser din IP, hvis forespørgslen er "ip", og din brugeragent, hvis forespørgslen er "user-agent".

en: Donate
da: Donere

en: Download results
da: Hent resultater

en: Editor
da: Redaktør

en: Enable all
da: Aktiver alle

en: Engine name
da: Søgemaskinenavn

en: Engine stats
da: Søgemaskine-statistik

en: Engine tokens
da: Maskinmærker

en: Engines
da: Søgemaskiner

en: Error loading the next page
da: Fejl ved indlæsning af den næste side

en: Errors and exceptions
da: Fejl og undtagelser

en: Errors:
da: Fejl:

en: Evening
da: Aften

en: Examples
da: Eksempler

en: Exception
da: Undtagelser

en: Fair
da: Godt

en: Favicon Resolver
da: Favicon resolver

en: Feels Like
da: Føles som

en: Feels like
da: Føles som

en: File quality
da: Filkvalitet

en: Filename
da: Filnavn

en: Filesize
da: Filstørrelse

en: Filter content
da: Filtrér indhold

en: Filter out onion results that appear in Ahmia's blacklist.
da: Filtrer onionresultater fra, der vises på Ahmias sortliste.

en: Fog
da: Tåge

en: Full
da: Fuld

en: Function
da: Funktion

en: General
da: Generelt

en: Generate different random values
da: Generér forskellige tilfældige værdier

en: Go back to the previous page using the previous page button.
da: Gå til den forrige side med Forrige-side-knappen.

en: Go to %(search_page)s.
da: Gå til 1%(search_page)s.

en: HTTP Method
da: HTTP-metode

en: HTTP connection error
da: HTTP-tilkoblingsfejl

en: HTTP error
da: HTTP-fejl

en: HTTP protocol error
da: HTTP-protokolfejl

en: Heavy rain
da: Kraftig regn

en: Heavy rain and thunder
da: Kraftig regn og torden

en: Heavy rain showers
da: Kraftige regnbyger

en: Heavy rain showers and thunder
da: Kraftige regnbyger og torden

en: Heavy sleet
da: Kraftig slud

en: Heavy sleet and thunder
da: Kraftig slud og torden

en: Heavy sleet showers
da: Kraftige sludbyger

en: Heavy sleet showers and thunder
da: Kraftige sludbyger og torden

en: Heavy snow
da: Kraftig sne

en: Heavy snow and thunder
da: Kraftig sne og torden

en: Heavy snow showers
da: Kraftige snebyger

en: Heavy snow showers and thunder
da: Kraftige snebyger og torden

en: Host
da: Vært

en: Hostnames plugin
da: Værtsnavne plugin

en: Hotkeys
da: Genvejstaster

en: Humidity
da: Luftfugtighed

en: Image formats
da: Billedformater

en: Image proxy
da: Billede-proxy

en: Infinite scroll
da: Uendelig rulning

en: Insert copied preferences hash (without URL) to restore
da: Indsæt kopieret indstillinger-hash (uden URL) for at gendanne

en: Interface language
da: Sprog i brugergrænsefladen

en: Invalid settings
da: Ugyldig indstilling

en: Invalid settings, please edit your preferences
da: Ugyldige indstillinger, redigér venligst dine valg

en: Issue tracker
da: Problemsporer

en: Journal
da: Tidsskrift

en: Keywords (first word in query)
da: Nøgleord (første ord i forespørgslen)

en: Language
da: Sprog

en: Last day
da: Det seneste døgn

en: Last month
da: Den seneste måned

en: Last week
da: Den seneste uge

en: Last year
da: Det sidste år

en: Leecher
da: Henter

en: Length
da: Længde

en: License
da: Licens

en: Light rain
da: Let regn

en: Light rain and thunder
da: Let regn og torden

en: Light rain showers
da: Lette regnbyger

en: Light rain showers and thunder
da: Lette regnbyger og torden

en: Light sleet
da: Let slud

en: Light sleet and thunder
da: Let slud og torden

en: Light sleet showers
da: Lette sludbyger

en: Light sleet showers and thunder
da: Lette sludbyger og torden

en: Light snow
da: Let sne

en: Light snow and thunder
da: Let sne og torden

en: Light snow showers
da: Lette snebyger

en: Light snow showers and thunder
da: Lette snebyger og torden

en: Maintainer
da: Vedligeholder

en: Max temp.
da: Maks. temp.

en: Max time
da: Maks-tid

en: Message
da: Besked

en: Messages from the search engines
da: Beskeder fra søgemaskinerne

en: Min temp.
da: Min. temp.

en: Moderate
da: Moderat

en: Morning
da: Morgen

en: Name
da: Navn

en: Navigate search results with hotkeys (JavaScript required). Press "h" key on main or result page to get help.
da: Naviger søgeresultater med genvejstaster (kræver Javascript). Tryk "h" tasten på hoved- eller resultatsiden for hjælp.

en: Next page
da: Næste side

en: Night
da: Nat

en: No HTTPS
da: Ingen HTTPS

en: No item found
da: Intet fundet

en: No results were found. You can try to:
da: Ingen resultater fundet. Du kan prøve at:

en: None
da: Ingen

en: Noon
da: Middag

en: Note: specifying custom settings in the search URL can reduce privacy by leaking data to the clicked result sites.
da: Bemærk: brugertilpassede indstillinger i søge-URL kan reducere niveauet af beskyttelse ved at lække data til de sider der klikkes på i resultatet.

en: Number of Files
da: Antal filer

en: Open Access DOI resolver
da: Open Access DOI-forløser

en: Open Access DOI rewrite
da: Open Access DOI-omskrivning

en: Open result links in new browser tabs
da: Åbn resultatlinks i nye browserfaner

en: Page not found
da: Side ikke fundet

en: Parses and solves mathematical expressions.
da: Fortolker og løser matematiske udtryk.

en: Partly cloudy
da: Delvis skyet

en: Percentage
da: Procentdel

en: Perform a search immediately if a category is selected. Disable to select multiple categories
da: Udfør en søgning med det samme, hvis en kategori er valgt. Deaktiver for at vælge flere kategorier

en: Popularity
da: Popularitet

en: Posted by {author}
da: Indsendt af {author}

en: Powered by
da: Drevet af

en: Preferences
da: Indstillinger

en: Preferences hash
da: Præference hash

en: Press save to copy these preferences to your browser.
da: Tryk på Gem for at kopiere disse præferencer til din browser.

en: Pressure
da: Lufttryk

en: Pretty
da: Fin

en: Previous page
da: Forrige side

en: Privacy
da: Privatliv

en: Privacy policy
da: Privatlivspolitik

en: Processing
da: Behandler

en: Project
da: Projekt

en: Project homepage
da: Projekt hjemmeside

en: Proxy image results through SearXNG
da: Proxy billedresultater via SearXNG

en: Public instances
da: Offentlige instanser

en: Published date
da: Dato publiceret

en: Publisher
da: Forlægger

en: Query in the page's title
da: Søgeterm i sidens titel

en: Rain
da: Regn

en: Rain and thunder
da: Regn og torden

en: Rain showers
da: Regnbyger

en: Rain showers and thunder
da: Regnbyger og torden

en: Refresh the page.
da: Genindlæs siden.

en: Reliability
da: Driftsikkerhed

en: Remove trackers arguments from the returned URL
da: Fjern trackeres parametre fra den returnerede URL

en: Reset defaults
da: Nustil til standard

en: Resolution
da: Opløsning

en: Response time
da: Svartid

en: Result count
da: Antal resultater

en: Results in new tabs
da: Resultater i nye faner

en: Rewrite hostnames and remove or prioritize results based on the hostname
da: Omskriv værtsnavne og fjern eller prioritér resultater baseret på værtsnavnet

en: SSL error: certificate validation has failed
da: SSL-fejl: certifikatvalidering mislykkedes

en: SafeSearch
da: Sikker Søgning

en: Save
da: Gem

en: Scores
da: Vægtninger

en: Search URL
da: Søge-URL

en: Search URL of the currently saved preferences
da: Søge-URL for den nuværende gemte indstilling

en: Search for another query or select another category (above).
da: Søg efter en noget andet aller vælg en kategori (ovenover).

en: Search for another query or select another category.
da: Brug en anden søgestreng eller vælg en anden kategori.

en: Search for...
da: Søg efter...

en: Search language
da: Søgesprog

en: Search on category select
da: Søg på kategori i stedet

en: Seeder
da: Afsender

en: Select service used by DOI rewrite
da: Vælg service brugt af DOI-omskrivning

en: Self Information
da: Selv information

en: Show possible queries as you type
da: Vis mulige forespørgsler mens du skriver

en: Show route in map ..
da: Vis rute på kort ..

en: Sleet
da: Slud

en: Sleet and thunder
da: Slud og torden

en: Sleet showers
da: Sludbyger

en: Sleet showers and thunder
da: Sludbyger og torden

en: Snow
da: Sne

en: Snow and thunder
da: Sne og torden

en: Snow showers
da: Snebyger

en: Snow showers and thunder
da: Snebyger og torden

en: Sorry!
da: Beklager!

en: Source
da: Kilde

en: Source code
da: Kildekode

en: Special Queries
da: Specielle Søgetermer

en: Strict
da: Stringent

en: Suggestions
da: Forslag

en: Sunrise
da: Solopgang

en: Sunset
da: Solnedgang

en: Suspended
da: Suspenderet

en: Switch to another instance:
da: Skift til en anden instans:

en: Synonyms
da: Synonymer

en: Temperature
da: Temperatur

en: The image could not be downloaded.
da: Dette billede kunne ikke downloades.

en: The image is too simple to find matches. TinEye requires a basic level of visual detail to successfully identify matches.
da: Billedet er for simpel til at finde matchene billeder. TinEye kræver et grundlæggende niveau af visuelle detaljer for at kunne identificere matchene billeder.

en: Theme
da: Tema

en: Theme style
da: Tema stil

en: There are no more results. You can try to:
da: Der er ikke flere resultater. Prøv:

en: There is currently no data available.
da: Der er pt. ingen tilgængelige data.

en: These cookies serve your sole convenience; we don't use them to track you.
da: Disse cookies tjener udelukkende din bekvemmelighed; vi bruger dem ikke til at spore dig.

en: These settings are stored in your cookies. This allows us not to store this data about you.
da: Disse indstillinger gemmes i dine cookies. Dette giver os mulighed for ikke at gemme disse data om dig.

en: This entry has been superseded by
da: Denne værdi er blevet overskrevet af

en: This is a preview of the settings used by the 'Search URL' you used to get here.
da: Dette er en forhåndsvisning af de indstillinger, der bruges af den 'Søge-URL', du brugte til at komme hertil.

en: This is the list of SearXNG's instant answering modules.
da: Dette er en liste over SearXNG's hurtig-svar moduler.

en: This is the list of cookies and their values SearXNG is storing on your computer.
da: Dette er listen over de cookies og deres værdier, som SearXNG gemmer på din computer.

en: This is the list of plugins.
da: Dette er listen over plugins.

en: This plugin checks if the address of the request is a Tor exit-node, and informs the user if it is; like check.torproject.org, but from SearXNG.
da: Dette plugin tjekker, om adressen på anmodningen er en TOR-exit-node, og informerer brugeren, hvis den er, som check.torproject.org, men fra SearXNG i stedet.

en: This site did not provide any description.
da: Denne side gav ikke nogen beskrivelse.

en: This tab does not exist in the user interface, but you can search with these engines via !bangs.
da: Denne fane findes ikke i brugergrænsefladen, men du kan søge med disse søgemaskiner via !bangs.

en: Time range
da: Tidsinterval

en: Timezones plugin
da: Tidszoner plugin

en: Tor check plugin
da: Tor undersøg plugin

en: Tracker URL remover
da: Fjernelse af tracker URL

en: Try searching for:
da: Prøv at søge efter:

en: URL formatting
da: URL-formatering

en: URL to restore your preferences in another browser
da: URL til at restaurere dine præferencer i en anden browser

en: Unit converter plugin
da: Enhed konverter plugin

en: Updated at
da: Opdateret ved

en: Uptime
da: Oppetid

en: User interface
da: Brugerinterface

en: Value
da: Værdi

en: View error logs and submit a bug report
da: Vis fejllogger og send en fejlrapport ind

en: View source
da: Vis kilde

en: Views
da: Visninger

en: Vim-like
da: Vim-lignende

en: Visibility
da: Sigtbarhed

en: Warnings
da: Advarsler

en: Weight
da: Vægt

en: What language do you prefer for search?
da: Hvilket sprog foretrækker du til søgninger?

en: When enabled, the result page's title contains your query. Your browser can record this title
da: Når denne er aktiveret, indeholder titlen på resultatsiden dit søgeterm. Din browser kan registrere denne titel

en: Wind
da: Vind

en: With this list, you can assess the transparency of SearXNG.
da: Med denne liste kan du vurdere SearXNGs gennemsigtighed.

en: You are not using Tor and you have the external IP address
da: Du bruger ikke Tor, og du har den eksterne IP-adresse

en: You are using Tor and it looks like you have the external IP address
da: Du bruger Tor, og det ser ud til, at du har den eksterne IP-adresse

en: Your IP is:
da: Din IP er:

en: Your user-agent is:
da: Din brugeragent er:

en: a privacy-respecting, open metasearch engine
da: en åben metasøgemaskine, der respekterer privatlivet

en: access denied
da: adgang nægtet

en: active users
da: aktive brugere

en: address
da: adresse

en: answered
da: svaret

en: apps
da: applikationer

en: author
da: forfatter

en: auto
da: automatisk

en: bitrate
da: Bitrate

en: black
da: sort

en: cached
da: cachet

en: clear
da: ryd

en: clicks
da: Klik

en: closed
da: lukket

en: comments
da: kommentare

en: community
da: fællesskab

en: currently, there are no cookies defined.
da: der er pt. ingen cookies defineret.

en: dark
da: mørk

en: dictionaries
da: ordbøger

en: files
da: filer

en: general
da: generelt

en: hash digest
da: hash-digest

en: hide map
da: skjul kort

en: hide media
da: skjul media

en: hide video
da: skjul video

en: images
da: billeder

en: light
da: lys

en: lyrics
da: sangtekster

en: magnet link
da: magnet-link

en: map
da: kort

en: music
da: musik

en: network error
da: netværksfejl

en: news
da: nyheder

en: onions
da: onion-links

en: open
da: Åbn

en: original format
da: originalt format

en: other
da: andre

en: packages
da: pakker

en: parsing error
da: fortolkningsfejl

en: points
da: point

en: posts
da: opslag

en: proxy error
da: proxyfejl

en: q&a
da: spørgsmål og svar

en: radio
da: Radio

en: repos
da: depot

en: science
da: videnskab

en: scientific publications
da: videnskabelige publikationer

en: search
da: søg

en: search error
da: søgefejl

en: search page
da: søgeside

en: seconds
da: s

en: server API error
da: server-API-fejl

en: show map
da: vis kort

en: show media
da: vis media

en: show video
da: vis video

en: social media
da: sociale medier

en: software wikis
da: software-wikier

en: subscribers
da: abonnenter

en: timeout
da: udløbstid

en: title
da: titel

en: too many requests
da: for mange forespørgsler

en: torrent file
da: torrent-fil

en: unexpected crash
da: uventet nedbrud

en: user
da: bruger

en: videos
da: videoer

en: votes
da: Stemmer

en: without further subgrouping
da: uden yderligere undergruppering

en: {hours} hour(s), {minutes} minute(s) ago
da: for {hours} time(r) og {minutes} minut(ter) siden

en: {minutes} minute(s) ago
da: for {minutes} minut(ter) siden

en: {numCitations} citations from the year {firstCitationVelocityYear} to {lastCitationVelocityYear}
da: {numCitations} citater fra år {firstCitationVelocityYear} til {lastCitationVelocityYear}

en: {title} (OBSOLETE)
da: {title} (FORÆLDET)
