searx - en to fi translation catalogue (317 entries)

en: !bang for its categories
fi: !bang sen kategorioille

en: !bang for this engine
fi: !bang tälle hakukoneelle

en: About
fi: Tietoa SearXNG:stä

en: Access tokens for private engines
fi: Pääsytunnukset yksityisiin hakukoneisiin

en: Allow
fi: Salli

en: Answers
fi: Vastaukset

en: Anytime
fi: Milloin tahansa

en: Author
fi: Tekijä

en: Auto-detect
fi: Havaitse automaattisesti

en: Autocomplete
fi: Automaattinen täydentäminen

en: Automatically load next page when scrolling to bottom of current page
fi: Lataa automaattisesti seuraava sivu, kun nykyisen sivun loppu saavutetaan

en: Average temp.
fi: Keskilämpötila.

en: Avoid paywalls by redirecting to open-access versions of publications when available
fi: Vältä maksumuureja ohjaamalla julkaisujen avoimiin versioihin jos mahdollista

en: Back
fi: Takaisin

en: Back to top
fi: Takaisin huipulle

en: Book rating
fi: Kirjan arvostelu

en: Calculate mathematical expressions via the search bar
fi: Laske matemaattisia lausekkeita hakupalkissa

en: Center Alignment
fi: Keskipisteen kohdistus

en: Change SearXNG layout
fi: Vaihda SearXNG:n käyttöliittymä

en: Change how forms are submitted
fi: Vaihda tapaa, miten lomakkeet lähetetään

en: Change result URL formatting
fi: Vaihda tulosten URL-muotoilua

en: Change the language of the layout
fi: Vaihda asettelun kieltä

en: Change the search engine used in the preferences:
fi: Vaihtaa käytettävää hakukonetta asetuksista:

en: Channel
fi: Kanava

en: Checker
fi: Tarkistaja

en: Choose Auto-detect to let SearXNG detect the language of your query.
fi: Valitse "Havaitse automaattisesti", jotta SearXNG havaitsee haun kielen automaattisesti.

en: Choose auto to follow your browser settings
fi: Valitse auto seurataksesi selaimesi asetuksia

en: Click on the magnifier to perform search
fi: Napsauta suurennuslasia suorittaaksesi haun

en: Cloud cover
fi: Pilvipeite

en: Code
fi: Koodi

en: Comment(s)
fi: Kommentit

en: Compute {functions} of the arguments
fi: Laske argumenttien {functions}

en: Condition
fi: Tilanne

en: Contact instance maintainer
fi: Ota yhteyttä palvelun ylläpitäjään

en: Convert between units
fi: Muunna yksiköiden välillä

en: Converts strings to different hash digests.
fi: Muuntaa merkkijonot erilaisiksi hash-digesteiksi.

en: Cookie name
fi: Evästeen nimi

en: Cookies
fi: Evästeet

en: Copied
fi: Kopioitu

en: Copy
fi: Kopioi

en: Copy preferences hash
fi: Kopioi asetusten tiiviste

en: Could not download the list of Tor exit-nodes from: https://check.torproject.org/exit-addresses
fi: Lopetuspisteiden luettelo Tor-verkon poistumisreiteistä ei voitu ladata osoitteesta: https://check.torproject.org/exit-addresses

en: Could not read that image url. This may be due to an unsupported file format. TinEye only supports images that are JPEG, PNG, GIF, BMP, TIFF or WebP.
fi: Kuvan url-osoitetta ei voitu lukea. Tämä saattaa johtua tiedostomuodosta, jota ei tueta. TinEye tukee vain kuvia, jotka ovat JPEG, PNG, GIF, BMP, TIFF tai WebP.

en: Current condition
fi: Tämän hetkinen tilanne

en: Currently used search engines
fi: Nyt käytetyt hakukoneet

en: Date
fi: Päivämäärä

en: Default categories
fi: Oletusluokat

en: Default language
fi: Oletuskieli

en: Description
fi: Kuvaus

en: Disable all
fi: Poista kaikki käytöstä

en: Display favicons near search results
fi: Näytä Faviconit hakutulosten lähellä

en: Display the front page
fi: Näytä etusivu

en: Displays results in the center of the page (Oscar layout).
fi: Näyttää tulokset sivun keskellä (Oscar-asettelu).

en: Displays your IP if the query is "ip" and your user agent if the query contains "user agent".
fi: Näyttää IP-osoitteesi jos hakuehtosi on "ip" ja selaimen tunnistetiedot jos hakuehtosi sisältää sanat "user agent".

en: Donate
fi: Lahjoita

en: Download results
fi: Lataa tulokset

en: Editor
fi: Editori

en: Enable all
fi: Käytä kaikkia

en: Engine
fi: Hakukone

en: Engine name
fi: Hakukoneen nimi

en: Engine stats
fi: Hakukoneen tilastot

en: Engine tokens
fi: Hakukonetokenit

en: Engines
fi: Hakukoneet

en: Error loading the next page
fi: Virhe ladattaessa seuraavaa sivua

en: Errors and exceptions
fi: Virheet ja poikkeukset

en: Errors:
fi: Virheet:

en: Evening
fi: Ilta

en: Examples
fi: Esimerkit

en: Exception
fi: Poikkeus

en: Failed checker test(s):
fi: Epäonnistuneet tarkistustestit:

en: Failed test
fi: Epäonnistunut testi

en: Favicon Resolver
fi: Favicon-ratkaisija

en: Feels like
fi: Tuntuu kuin

en: File quality
fi: Tiedoston laatu

en: Filename
fi: Tiedoston nimi

en: Filesize
fi: Tiedostokoko

en: Filter content
fi: Suodata hakutulosten sisältöä

en: Find stuff as you type
fi: Löydä tuloksia kirjoittaessasi

en: Format
fi: Muoto

en: Full
fi: Täysi

en: Function
fi: Funktio

en: General
fi: Yleiset

en: Generate different random values
fi: Generoi satunnaislukuja

en: Get directions
fi: Reittiohjeet

en: Go back to the previous page using the previous page button.
fi: Palaa edelliselle sivulle käyttäen edellinen sivu-nappia.

en: Go to %(search_page)s.
fi: Siirry %(search_page)s.

en: HTTP Method
fi: HTTP-menetelmä

en: HTTP connection error
fi: HTTP-yhteysvirhe

en: HTTP error
fi: HTTP-virhe

en: HTTP protocol error
fi: HTTP-protokollavirhe

en: Host
fi: Isäntä

en: Hostnames plugin
fi: Isäntänimien laajennus

en: Hotkeys
fi: Pikanäppäimet

en: Humidity
fi: Kosteus

en: I confirm there is no existing bug about the issue I encounter
fi: Vahvistan, että tästä bugista ei ole olemassaolevaa issue:ta

en: If this is a public instance, please specify the URL in the bug report
fi: Jos kyseessä on julkinen instanssi, määritä sen URL-osoite vikailmoituksessa

en: Image proxy
fi: Kuvat välityspalvelimen kautta

en: Infinite scroll
fi: Loputon vieritys

en: Info
fi: Tiedot

en: Information!
fi: Huomio!

en: Insert copied preferences hash (without URL) to restore
fi: Syötä kopioitu asetusten tiiviste (ilman URL-osoitetta) palautusta varten

en: Interface language
fi: Käyttöliittymän kieli

en: Invalid settings
fi: Virheelliset asetukset

en: Invalid settings, please edit your preferences
fi: Virheelliset asetukset, muokkaa siis asetuksia

en: Issue tracker
fi: Ongelmien seuranta

en: Journal
fi: Journaali

en: Keywords
fi: Avainsanat

en: Language
fi: Kieli

en: Last day
fi: Viimeinen päivä

en: Last month
fi: Viimeinen kuukausi

en: Last week
fi: Viimeinen viikko

en: Last year
fi: Viimeinen vuosi

en: Leecher
fi: Lataaja

en: Length
fi: Pituus

en: License
fi: Lisenssi

en: Maintainer
fi: Ylläpitäjä

en: Max temp.
fi: Maksimi lämpötila.

en: Max time
fi: Enimmäisaika

en: Median
fi: Mediaani

en: Message
fi: Viesti

en: Messages from the search engines
fi: Viestit hakukoneilta

en: Min temp.
fi: Minimi lämpötila.

en: Moderate
fi: Keskitaso

en: Morning
fi: Aamu

en: Name
fi: Nimi

en: Navigate search results with hotkeys (JavaScript required). Press "h" key on main or result page to get help.
fi: Liiku hakutulosten välillä pikanäppäimillä (JavaScript vaaditaan). Paina "h" pääsivulla tai tulossivulla nähdäksesi ohjeen.

en: Next page
fi: Seuraava sivu

en: Night
fi: Yö

en: No HTTPS
fi: Ei HTTPS-yhteyttä

en: No item found
fi: Tietuetta ei löytynyt

en: No results were found. You can try to:
fi: Tuloksia ei löytynyt. Voit:

en: None
fi: Ei mitään

en: Noon
fi: Päivä

en: Note: specifying custom settings in the search URL can reduce privacy by leaking data to the clicked result sites.
fi: Huomio: mukautettujen asetusten hakuosoite voi heikentää yksityisyyttä vuotamalla tietoja niille sivustoille, joihin kohdistuvia tuloksia napsautetaan.

en: Number of Files
fi: Tiedostojen määrä

en: Number of results
fi: Tulosten määrä

en: Open Access DOI resolver
fi: Open Access DOI -selvitin

en: Open Access DOI rewrite
fi: Open Access DOI -uudelleenkirjoitus

en: Open result links on new browser tabs
fi: Avaa tulokset uusiin välilehtiin

en: Page not found
fi: Sivua ei löytynyt

en: Parameter
fi: Parametri

en: Percentage
fi: Prosentti

en: Perform search immediately if a category selected. Disable to select multiple categories
fi: Suorita haku välittömästi, jos luokka on valittu. Poista käytöstä valitaksesi useita luokkia

en: Please check for existing bugs about this engine on GitHub
fi: Tarkista tämän hakukoneen tämänhetkiset ongelmat GitHubista

en: Popularity
fi: Suosio

en: Powered by
fi: Taustavoimana

en: Preferences
fi: Asetukset

en: Preferences hash
fi: Asetusten tiiviste

en: Pressure
fi: Ilmanpaine

en: Pretty
fi: Nätti

en: Previous page
fi: Edellinen sivu

en: Privacy
fi: Yksityisyys

en: Privacy policy
fi: Tietosuojakäytäntö

en: Processing
fi: Käsitellään

en: Project
fi: Projekti

en: Project homepage
fi: Projektin sivusto

en: Proxying image results through SearXNG
fi: Kuvatulosten välitys SearXNG:n kautta

en: Public instances
fi: Julkiset palvelimet

en: Published date
fi: Julkaisupäivä

en: Publisher
fi: Julkaisija

en: Query in the page's title
fi: Haun nimi sivun otsikossa

en: Random value generator
fi: Satunnaisluvun generaattori

en: Refresh the page.
fi: Päivittää sivun.

en: Reliability
fi: Luotettavuus

en: Remove trackers arguments from the returned URL
fi: Poista seurantapalvelinten argumentit palautetusta osoitteesta

en: Reset defaults
fi: Palauta oletukset

en: Resolution
fi: Resoluutio

en: Response time
fi: Vastausaika

en: Result count
fi: Tulosten määrä

en: Results on new tabs
fi: Tulokset uusiin välilehtiin

en: Rewrite hostnames, remove results or prioritize them based on the hostname
fi: Kirjoita isäntänimiä uudelleen, poista tuloksia tai priorisoi ne isäntänimen perusteella

en: SSL error: certificate validation has failed
fi: SSL-virhe: sertifikaatin vahvistus epäonnistui

en: SafeSearch
fi: Turvahaku

en: Save
fi: Tallenna

en: Scores
fi: Pisteet

en: Search URL
fi: Haun osoite

en: Search URL of the currently saved preferences
fi: Nykyisten asetusten hakuosoite

en: Search for another query or select another category (above).
fi: Etsiä eri hakuehdolla tai valita toisen luokan (yläpuolella).

en: Search for another query or select another category.
fi: Hae toista kyselyä tai valitse toinen luokka.

en: Search for...
fi: Etsi...

en: Search language
fi: Haun kieli

en: Search on category select
fi: Etsi valitsemalla luokka

en: Seeder
fi: Lähettäjä

en: Select service used by DOI rewrite
fi: Valitse palvelu, jota käytetään DOI:n uudelleenkirjoituksessa

en: Self Information
fi: Tietojasi

en: Sorry!
fi: Pahoittelut!

en: Source
fi: Lähde

en: Source code
fi: Lähdekoodi

en: Special Queries
fi: Erityiset kyselyt

en: Specifying custom settings in the preferences URL can be used to sync preferences across devices.
fi: Määrittämällä mukautettuja asetuksia asetusten URL-osoitteessa voidaan käyttää synkronoimiseen asetuksia eri laitteissa.

en: Start submitting a new issue on GitHub
fi: Avaa uusi issue GitHubissa

en: Statistics functions
fi: Tilastolliset funktiot

en: Strict
fi: Tiukka

en: Submit a new issue on Github including the above information
fi: Lähetä uusi ongelma Githubiin sisältäen edellä mainitut tiedot

en: Suggestions
fi: Ehdotukset

en: Sunrise
fi: Auringonnousu

en: Sunset
fi: Auringonlasku

en: Supports selected language
fi: Tukee valittua kieltä

en: Suspended
fi: Keskeytetty

en: Switch to another instance:
fi: Vaihtaa toiseen instanssiin:

en: Synonyms
fi: Synonyymit

en: Tags
fi: Tägit

en: Temperature
fi: Lämpötila

en: The image could not be downloaded.
fi: Tätä kuvaa ei voida ladata.

en: The image is too simple to find matches. TinEye requires a basic level of visual detail to successfully identify matches.
fi: Kuva on liian yksinkertainen löytääkseen osumia. TinEye vaatii visuaalisen tarkkuuden perustason, jotta osumien tunnistaminen onnistuu.

en: Theme
fi: Teema

en: Theme style
fi: Teeman tyyli

en: There are no more results. You can try to:
fi: Tuloksia ei ole enään lisää. Voit yrittää:

en: There is currently no data available.
fi: Tietoja ei ole juuri nyt saatavilla.

en: These cookies serve your sole convenience, we don't use these cookies to track you.
fi: Kyseiset evästeet palvelevat ainoastaan sinua, eikä niitä käytetä seuraamiseesi.

en: These settings are stored in your cookies, this allows us not to store this data about you.
fi: Nämä asetukset tallennetaan evästeisiisi. Näin Searxin ei tarvitse tallentaa sinuun liittyviä henkilökohtaisia tietoja.

en: This entry has been superseded by
fi: Tämän kohdan on korvannut

en: This is the list of SearXNG's instant answering modules.
fi: Tämä on luettelo SearXNG:n pikavastausmoduuleista.

en: This is the list of cookies and their values SearXNG is storing on your computer.
fi: Tämä on luettelo evästeistä ja niiden arvoista, joita SearXNG tallentaa tietokoneellesi.

en: This is the list of plugins.
fi: Tämä on lista lisäosista.

en: This plugin checks if the address of the request is a Tor exit-node, and informs the user if it is; like check.torproject.org, but from SearXNG.
fi: Tämä lisäosa tarkistaa, tuleeko pyyntö TOR exit nodesta, ja ilmoittaa käyttäjälle, jos se on, samalla tavalla kuin check.torproject.org, mutta SearXNGista.

en: This site did not provide any description.
fi: Tämä sivu ei antanut mitään kuvausta.

en: This tab does not exists in the user interface, but you can search in these engines by its !bangs.
fi: Tätä välilehteä ei ole käyttöliittymässä, mutta voit tehdä haun näillä moottoreilla käyttämällä niiden erikoismerkkejä (!bangs).

en: Time range
fi: Aikaväli

en: Tor check plugin
fi: Tor-verkon tarkistus lisäosa

en: Total
fi: Yhteensä

en: Tracker URL remover
fi: Seurantapalvelimen osoitteen poistaja

en: Try searching for:
fi: Yritä etsiä:

en: Type
fi: Tyyppi

en: URL formatting
fi: URL-muotoilu

en: URL to restore your preferences in another browser
fi: URL-osoite asetusten palauttamiseksi toisessa selaimessa

en: UV index
fi: UV indeksi

en: Updated at
fi: Päivitetty

en: Uptime
fi: Käytettävyysaika

en: User interface
fi: Käyttöliittymä

en: Value
fi: Arvo

en: Version
fi: Versio

en: View error logs and submit a bug report
fi: Katso virhelokit ja lähetä virhe raportti

en: View source
fi: Näytä lähde

en: Views
fi: Näkymät

en: Vim-like
fi: Vim-kaltainen

en: Visibility
fi: Näkyvyys

en: Warnings
fi: Varoitukset

en: Weight
fi: Paino

en: What language do you prefer for search?
fi: Millä kielellä haluat etsiä ensisijaisesti?

en: When enabled, the result page's title contains your query. Your browser can record this title
fi: Kun tämä on käytössä, sivun otsikko sisältää kyselysi. Selaimesi voi tallentaa tämän otsikon

en: Wind
fi: Tuuli

en: With that list, you can assess SearXNG transparency.
fi: Tämän luettelon avulla voit arvioida SearXNG:n läpinäkyvyyttä.

en: You are not using Tor and you have this external IP address: {ip_address}
fi: Et käytä Tor-verkkoa ja sinulla on tämä ulkoinen IP-osoite: {ip_address}

en: You are using Tor and it looks like you have this external IP address: {ip_address}
fi: Käytät Tor-verkkoa ja vaikuttaa siltä, että sinulla on tämä ulkoinen IP-osoite: {ip_address}

en: Your IP is:
fi: IP-osoitteesi:

en: Your user-agent is:
fi: Selaimesi tunnistetiedot:

en: a privacy-respecting, open metasearch engine
fi: yksityisyyttä kunnioittava, avoin metahakukone

en: access denied
fi: pääsy kielletty

en: active users
fi: aktiiviset käyttäjät

en: address
fi: osoite

en: answered
fi: vastattu

en: apps
fi: sovellukset

en: author
fi: tekijä

en: auto
fi: automaattinen

en: bitrate
fi: bittinopeus

en: black
fi: musta

en: cached
fi: välimuistissa

en: clear
fi: tyhjennä

en: clicks
fi: klikkaukset

en: closed
fi: suljettu

en: comments
fi: kommentit

en: community
fi: yhteisö

en: currently, there are no cookies defined.
fi: Evästeitä ei ole määritetty tällä hetkellä.

en: dark
fi: tumma

en: dictionaries
fi: sanakirjat

en: files
fi: tiedostot

en: general
fi: yleiset

en: hash digest
fi: hash-digest

en: hide map
fi: piilota kartta

en: hide media
fi: piilota media

en: hide video
fi: piilota video

en: images
fi: kuvat

en: light
fi: vaalea

en: lyrics
fi: lyriikat

en: magnet link
fi: magnet-linkki

en: map
fi: kartta

en: music
fi: musiikki

en: network error
fi: verkkovirhe

en: news
fi: uutiset

en: onions
fi: onion-linkit

en: open
fi: Avaa

en: other
fi: muut

en: packages
fi: paketit

en: parsing error
fi: jäsentämisvirhe

en: points
fi: pisteet

en: posts
fi: postaukset

en: proxied
fi: välityspalvelimella

en: proxy error
fi: proxy-virhe

en: repo
fi: repot

en: repos
fi: repot

en: science
fi: tiede

en: scientific publications
fi: Tieteelliset Julkaisut

en: search
fi: haku

en: search error
fi: hakuvirhe

en: search page
fi: hakusivulle

en: seconds
fi: s

en: server API error
fi: palvelimen API-virhe

en: show map
fi: näytä kartta

en: show media
fi: näytä media

en: show video
fi: näytä video

en: social media
fi: sosiaalinen media

en: software wikis
fi: ohjelmistowikit

en: subscribers
fi: tilaajat

en: timeout
fi: aikakatkaistu

en: title
fi: Otsikko

en: too many requests
fi: liian monta pyyntöä

en: torrent file
fi: torrent-tiedosto

en: unexpected crash
fi: odottamaton kaatuminen

en: user
fi: käyttäjä

en: videos
fi: videot

en: votes
fi: ääntä

en: without further subgrouping
fi: Ilman lisäryhmitystä

en: {hours} hour(s), {minutes} minute(s) ago
fi: {hours} tunti(a), {minutes} minuutti(a) sitten

en: {minutes} minute(s) ago
fi: {minutes} minuutti(a) sitten

en: {numCitations} citations from the year {firstCitationVelocityYear} to {lastCitationVelocityYear}
fi: {numCitations} Sitaatit vuodesta {firstCitationVelocityYear} vuoteen {lastCitationVelocityYear}

en: {title} (OBSOLETE)
fi: {title} (VANHENTUNUT)
