searx - en to cs translation catalogue (315 entries)

en: !bang for its categories
cs: !bang pro své kategorie

en: !bang for this engine
cs: !bang pro tento vyhledávač

en: About
cs: O SearXNG

en: Access tokens for private engines
cs: Přístupové tokeny pro soukromé vyhledávače

en: Allow
cs: Povolit

en: Answers
cs: Odpovědi

en: Anytime
cs: Kdykoli

en: Author
cs: Autor

en: Auto-detect
cs: Automatická detekce

en: Autocomplete
cs: Našeptávač

en: Automatically load next page when scrolling to bottom of current page
cs: Automaticky načítat další výsledky při rolování

en: Average temp.
cs: Prům. teplota

en: Avoid paywalls by redirecting to open-access versions of publications when available
cs: Automaticky přesměrovat na volně přístupné verze publikací místo placených, pokud je to možné

en: Back
cs: Zpět

en: Back to top
cs: Nahoru

en: Book rating
cs: Hodnocení knih

en: Calculate mathematical expressions via the search bar
cs: Vypočítejte matematické výrazy pomocí vyhledávací lišty

en: Center Alignment
cs: Zarovnání na střed

en: Change SearXNG layout
cs: Změnit vzhled SearXNG

en: Change how forms are submitted
cs: Změnit způsob odesílání dotazů

en: Change result URL formatting
cs: Změnit formátování adres URL výsledků

en: Change the language of the layout
cs: Nastavit jazyk rozhraní

en: Change the search engine used in the preferences:
cs: Změnit použitý vyhledávač v předvolbách:

en: Channel
cs: Kanál

en: Checker
cs: Zkoušeč

en: Choose Auto-detect to let SearXNG detect the language of your query.
cs: Zvolte Automaticky detekovat, aby SearXNG detekoval jazyk vašeho dotazu.

en: Choose auto to follow your browser settings
cs: Zvolte automaticky pro sledování nastavení vašeho prohlížeče

en: Click on the magnifier to perform search
cs: Vyhledávání provedete kliknutím na lupu

en: Cloud cover
cs: Pokrytí mraky

en: Code
cs: Kód

en: Comment(s)
cs: Komentář(e)

en: Compute {func} of the arguments
cs: Vypočítat {func} argumentů

en: Condition
cs: Stav

en: Contact instance maintainer
cs: Kontaktujte správce instance

en: Convert between units
cs: Převod mezi jednotkami

en: Converts strings to different hash digests.
cs: Převádí řetězce na různé hash hodnoty.

en: Cookie name
cs: Název cookie

en: Copied
cs: Zkopírováno

en: Copy
cs: Kopírovat

en: Copy preferences hash
cs: Kopírovat hash předvoleb

en: Could not download the list of Tor exit-nodes from
cs: Nepodařilo se stáhnout seznam výstupních uzlů sítě Tor z

en: Could not read that image url. This may be due to an unsupported file format. TinEye only supports images that are JPEG, PNG, GIF, BMP, TIFF or WebP.
cs: Nelze načíst url adresu obrázku. Příčinou může být nepodporovaný formát souboru. TinEye podporuje pouze obrázky ve formátu JPEG, PNG, GIF, BMP, TIFF nebo WebP.

en: Current condition
cs: Aktuální stav

en: Currently used search engines
cs: Aktuálně používané vyhledávače

en: Date
cs: Datum

en: Default categories
cs: Základní kategorie

en: Default language
cs: Výchozí jazyk

en: Definitions
cs: Definice

en: Description
cs: Popis

en: Disable all
cs: Zakázat vše

en: Display favicons near search results
cs: Zobrazit ikony webů vedle výsledků vyhledávání

en: Display the front page
cs: Zobrazit úvodní stránku

en: Displays results in the center of the page (Oscar layout).
cs: Zobrazí výsledky uprostřed stránky (rozložení Oscar).

en: Displays your IP if the query is "ip" and your user agent if the query is "user-agent".
cs: Zobrazí vaší IP, pokud je dotaz „ip“ a váš uživatelský agent, pokud je dotaz „user-agent“.

en: Donate
cs: Dar

en: Download results
cs: Stáhnout výsledky vyhledávání

en: Enable all
cs: Povolit vše

en: Engine
cs: Vyhledávač

en: Engine name
cs: Jméno vyhledávače

en: Engine stats
cs: Statistiky vyhledávače

en: Engine tokens
cs: Tokeny vyhledávačů

en: Engines
cs: Vyhledávače

en: Error loading the next page
cs: Chyba při načítání další stránky

en: Errors and exceptions
cs: Chyby a výjimky

en: Errors:
cs: Chyby:

en: Evening
cs: Večer

en: Examples
cs: Příklady

en: Exception
cs: Výjimka

en: Failed checker test(s):
cs: Neúspešné testy zkoušečů:

en: Failed test
cs: Test selhal

en: Favicon Resolver
cs: Zobrazit ikony

en: Feels like
cs: Pocitová teplota

en: File quality
cs: Množství souborů

en: Filename
cs: Název souboru

en: Filesize
cs: Velikost

en: Filter content
cs: Filtrovat obsah

en: Find stuff as you type
cs: Vyhledávat během psaní

en: Format
cs: Formát

en: Full
cs: Plné

en: Function
cs: Funkce

en: General
cs: Obecné

en: Generate different random values
cs: Generování náhodných hodnot

en: Go back to the previous page using the previous page button.
cs: Vrátit se zpět na předchozí stranu.

en: Go to %(search_page)s.
cs: Přejít na %(search_page)s.

en: HTTP Method
cs: Metoda HTTP

en: HTTP connection error
cs: Chyba spojení HTTP

en: HTTP error
cs: chyba HTTP

en: HTTP protocol error
cs: chyba HTTP protokolu

en: Hash plugin
cs: Plugin hashe

en: Host
cs: Hostitel

en: Hostnames plugin
cs: Doplněk hostitelských jmen

en: Hotkeys
cs: Klávesové zkratky

en: Humidity
cs: Vlhkost

en: I confirm there is no existing bug about the issue I encounter
cs: Potvrzuji, že neexistuje žádná chyba týkající se problému, se kterým se setkávám

en: If this is a public instance, please specify the URL in the bug report
cs: Pokud je tohle veřejná instance, prosím specifikujte URL v náhlášení chyby

en: Image proxy
cs: Nepřímé vyhledávání obrázků

en: Infinite scroll
cs: Nekonečné výsledky

en: Info
cs: Informace

en: Information!
cs: Informace!

en: Insert copied preferences hash (without URL) to restore
cs: Pro obnovení vložte zkopírovaný hash předvoleb (bez adresy URL)

en: Interface language
cs: Jazyk rozhraní

en: Invalid settings
cs: Neplatné nastavení

en: Invalid settings, please edit your preferences
cs: Neplatné nastavení, upravte své předvolby

en: Issue tracker
cs: Hlášení chyb

en: Journal
cs: Časopis

en: Keywords (first word in query)
cs: Klíčová slova (první slovo v dotazu)

en: Language
cs: Jazyk

en: Last day
cs: Dnes

en: Last month
cs: Měsíc

en: Last week
cs: Tento týden

en: Last year
cs: Rok

en: Length
cs: Délka

en: License
cs: Licence

en: Maintainer
cs: Správce

en: Max temp.
cs: Max. teplota

en: Max time
cs: Max. čas

en: Median
cs: Medián

en: Message
cs: Zpráva

en: Messages from the search engines
cs: Hlášení vyhledávačů

en: Min temp.
cs: Min. teplota

en: Moderate
cs: Střední

en: Morning
cs: Ráno

en: Name
cs: Název

en: Navigate search results with hotkeys (JavaScript required). Press "h" key on main or result page to get help.
cs: Procházejte výsledky vyhledávání klávesovými zkratkami (vyžadován JavaScript). Pro nápovědu stiskněte na hlavní stránce nebo stránce s výsledky klávesu „H“.

en: Next page
cs: Další stránka

en: Night
cs: Noc

en: No HTTPS
cs: Žádné HTTPS

en: No item found
cs: Nic nenalezeno

en: No results were found. You can try to:
cs: Nebyly nalezeny žádné výsledky. Můžete zkusit:

en: None
cs: Vypnuto

en: Noon
cs: Poledne

en: Note: specifying custom settings in the search URL can reduce privacy by leaking data to the clicked result sites.
cs: Poznámka: zadaní vlastních nastavení v URL může snížit soukromí prozrazením dat při kliknutí na výsledky hledání.

en: Number of Files
cs: Počet souborů

en: Number of results
cs: Počet výsledků

en: Open Access DOI resolver
cs: Web pro přesměrování na Open Access DOI

en: Open Access DOI rewrite
cs: Přesměrování na Open Access DOI

en: Open result links on new browser tabs
cs: Otevírat výsledky na novém panelu prohlížeče

en: Page not found
cs: Stránka nenalezena

en: Parameter
cs: Parametr

en: Percentage
cs: Procenta

en: Perform search immediately if a category selected. Disable to select multiple categories
cs: Pokud je vybrána kategorie, ihned provést vyhledávání. Zakažte pro vybrání několika kategorií

en: Please check for existing bugs about this engine on GitHub
cs: Zkontrolujte prosím existující chyby tohoto enginu na GitHubu

en: Popularity
cs: Popularita

en: Powered by
cs: Poháněno softwarem

en: Preferences
cs: Nastavení

en: Preferences hash
cs: Hash předvoleb

en: Pressure
cs: Tlak

en: Pretty
cs: Pěkné

en: Previous page
cs: Předchozí stránka

en: Privacy
cs: Soukromí

en: Privacy policy
cs: Zásady soukromí

en: Processing
cs: Zpracovávám

en: Project
cs: Projekt

en: Project homepage
cs: Domovská stránka projektu

en: Proxying image results through SearXNG
cs: Používat SearXNG jako prostředníka pro vyhledávání obrázků

en: Public instances
cs: Veřejné instance

en: Published date
cs: Datum vydání

en: Publisher
cs: Nakladatel

en: Query in the page's title
cs: Dotaz v titulku stránky

en: Refresh the page.
cs: Znovu načíst stránku.

en: Reliability
cs: Spolehlivost

en: Remove trackers arguments from the returned URL
cs: Odstranit sledovací parametry z načtených URL

en: Reset defaults
cs: Obnovit výchozí

en: Resolution
cs: Rozlišení

en: Response time
cs: Čas odpovědi

en: Result count
cs: Počet výsledků

en: Results on new tabs
cs: Výsledky na novém panelu

en: Rewrite hostnames, remove results or prioritize them based on the hostname
cs: Přepsat hostitelská jména, odstranit výsledky nebo je prioritizovat na základě hostitelského jména

en: SSL error: certificate validation has failed
cs: chyba SSL: ověření certifikátu selhalo

en: SafeSearch
cs: Bezpečné vyhledávání

en: Save
cs: Uložit

en: Scores
cs: Skóre

en: Search URL
cs: URL vyhledávání

en: Search URL of the currently saved preferences
cs: URL pro vyhledávání s aktuálně uloženými předvolbami

en: Search for another query or select another category (above).
cs: Vyhledat jinou frázi nebo vybrat jinou kategorii (výše).

en: Search for another query or select another category.
cs: Vyhledat jiný dotaz nebo vybrat jinou kategorii.

en: Search for...
cs: Hledat…

en: Search language
cs: Jazyk hledání

en: Search on category select
cs: Spustit vyhledávání při výběru kategorie

en: Select service used by DOI rewrite
cs: Výběr služby použité při přepisu DOI

en: Self Information
cs: Informace o sobě

en: Show route in map ..
cs: Zobrazit trasu na mapě…

en: Sorry!
cs: Omlouváme se!

en: Source
cs: zdroj

en: Source code
cs: Zdrojový kód

en: Special Queries
cs: Zvláštní dotazy

en: Specifying custom settings in the preferences URL can be used to sync preferences across devices.
cs: Zadání vlastních nastavení v URL předvoleb lze použít k synchronizaci předvoleb mezi zařízeními.

en: Start submitting a new issue on GitHub
cs: Začněte přidávat novou chybu na Githubu

en: Strict
cs: Přísné

en: Submit a new issue on Github including the above information
cs: Odeslání nového problému na Github včetně výše uvedených informací

en: Suggestions
cs: Návrhy

en: Sunrise
cs: Východ slunce

en: Sunset
cs: Západ slunce

en: Supports selected language
cs: Podporuje vybraný jazyk

en: Suspended
cs: Pozastaveno

en: Switch to another instance:
cs: Přepnout na jinou instanci:

en: Synonyms
cs: Synonyma

en: Tags
cs: Značky

en: Temperature
cs: Teplota

en: The image could not be downloaded.
cs: Obrázek se nepodařilo stáhnout.

en: The image is too simple to find matches. TinEye requires a basic level of visual detail to successfully identify matches.
cs: Obrázek je příliš jednoduchý na to, aby bylo možné najít shody. TinEye vyžaduje základní úroveň vizuálních detailů pro úspěšnou identifikaci.

en: Theme
cs: Vzhled

en: Theme style
cs: Styl vzhledu

en: There are no more results. You can try to:
cs: Nenašli jsme žádné další výsledky. Můžete zkusit:

en: There is currently no data available.
cs: Aktuálně nejsou k dispozici žádná data.

en: These cookies serve your sole convenience, we don't use these cookies to track you.
cs: Tyto cookies existují výhradně pro vaše pohodlí, nepoužíváme je ke sledování.

en: These settings are stored in your cookies, this allows us not to store this data about you.
cs: Tato nastavení jsou uložena ve vašich cookies, což nám umožňuje tyto data neuchovávat nikde jinde.

en: This entry has been superseded by
cs: Tato položka byla nahrazena položkou

en: This is the list of SearXNG's instant answering modules.
cs: Toto je seznam našeptávačů SearXNG.

en: This is the list of cookies and their values SearXNG is storing on your computer.
cs: Toto je seznam cookies a jejich hodnoty, které si SearXNG ukládá na vašem počítači.

en: This is the list of plugins.
cs: Toto je seznam doplňků.

en: This plugin checks if the address of the request is a Tor exit-node, and informs the user if it is; like check.torproject.org, but from SearXNG.
cs: Tento plugin kontroluje, zda je adresa požadavku výstupním uzlem Tor, a informuje uživatele, pokud tomu tak je; jako check.torproject.org, ale od SearXNG.

en: This site did not provide any description.
cs: Tato stránka nemá žádný popis.

en: This tab does not exists in the user interface, but you can search in these engines by its !bangs.
cs: Tato karta v uživatelském rozhraní neexistuje, ale můžete v těchto vyhledávačích vyhledávat podle jejích !bang.

en: Time range
cs: Čásový interval

en: Tor check plugin
cs: Plugin kontroly TORu

en: Total
cs: Celkem

en: Tracker URL remover
cs: Odstraňovač sledovacích URL

en: Try searching for:
cs: Zkuste vyhledat:

en: Type
cs: Typ

en: URL formatting
cs: Formátování adres URL

en: URL to restore your preferences in another browser
cs: URL k obnovení vašich preferencí v jiném prohlížeči

en: Updated at
cs: Aktualizováno

en: Uptime
cs: Spolehlivost

en: User interface
cs: Uživatelské rozhraní

en: Value
cs: Hodnota

en: Version
cs: Verze

en: View error logs and submit a bug report
cs: Zobrazit ladící záznamy a poslat hlášení o chybě

en: View source
cs: Zobrazit zdroj

en: Views
cs: Zhlédnutí

en: Vim-like
cs: Podobné editoru Vim

en: Visibility
cs: Viditelnost

en: Warnings
cs: Varování

en: Weight
cs: Váha

en: What language do you prefer for search?
cs: Jaký jazyk vyhledávání upřednostňujete?

en: When enabled, the result page's title contains your query. Your browser can record this title
cs: Titulek stránky s výsledky bude obsahovat váš vyhledávací dotaz, pokud toto zapnete. Váš prohlížeč může tento titulek zaznamenat

en: Wind
cs: Vítr

en: With that list, you can assess SearXNG transparency.
cs: S pomocí tohoto seznamu můžete určit transparentnost SearXNG.

en: You are not using Tor and you have the external IP address
cs: Nepoužíváte Tor a máte externí IP adresu

en: You are using Tor and it looks like you have the external IP address
cs: Používáte Tor a zdá se, že máte externí IP adresu

en: Your IP is:
cs: Vaše IP:

en: Your user-agent is:
cs: Váš uživatelský agent:

en: a privacy-respecting, open metasearch engine
cs: otevřený, metavyhledávající engine, respektující soukromí

en: access denied
cs: přístup odepřen

en: active users
cs: aktivní uživatelé

en: address
cs: adresa

en: answered
cs: zodpovězené

en: apps
cs: aplikace

en: author
cs: autor

en: auto
cs: automaticky

en: bitrate
cs: datový tok

en: black
cs: černý

en: cached
cs: archivovaná verze

en: clear
cs: vyčistit

en: clicks
cs: kliknutí

en: closed
cs: zavřené

en: comments
cs: komentáře

en: community
cs: komunita

en: currently, there are no cookies defined.
cs: aktuálně nejsou definované žádné cookies.

en: dark
cs: tmavý

en: dictionaries
cs: slovníky

en: files
cs: soubory

en: general
cs: obecné

en: hash digest
cs: hash hodnota

en: hide map
cs: skrýt mapu

en: hide media
cs: skrýt média

en: hide video
cs: skrýt video

en: images
cs: obrázky

en: it
cs: IT

en: light
cs: světlý

en: lyrics
cs: texty písní

en: magnet link
cs: odkaz magnet

en: map
cs: mapy

en: music
cs: hudba

en: network error
cs: síťová chyba

en: news
cs: zprávy

en: onions
cs: cibule

en: open
cs: otevřené

en: other
cs: ostatní

en: packages
cs: balíčky

en: parsing error
cs: chyba parsování

en: points
cs: body

en: posts
cs: příspěvky

en: proxied
cs: přes proxy

en: proxy error
cs: chyba proxy

en: q&a
cs: otázky a odpovědi

en: radio
cs: rádio

en: repo
cs: repozitář

en: repos
cs: repozitáře

en: science
cs: věda

en: scientific publications
cs: vědecké publikace

en: search
cs: vyhledat

en: search error
cs: chyba vyhledávání

en: search page
cs: stránka vyhledávání

en: seconds
cs: sekund

en: server API error
cs: chyba API serveru

en: show map
cs: zobrazit mapu

en: show media
cs: ukázat média

en: show video
cs: zobrazit video

en: social media
cs: sociální sítě

en: software wikis
cs: softwarové wikipédie

en: subscribers
cs: odběratelé

en: timeout
cs: čas vypršel

en: title
cs: název

en: too many requests
cs: příliš mnoho požadavků

en: torrent file
cs: soubor torrentu

en: unexpected crash
cs: nečekaná chyba

en: user
cs: uživatel

en: videos
cs: videa

en: votes
cs: hlasy

en: without further subgrouping
cs: bez dalších podskupin

en: {hours} hour(s), {minutes} minute(s) ago
cs: před {hours} hodinami, {minutes} minutami

en: {minutes} minute(s) ago
cs: před {minutes} minutami

en: {numCitations} citations from the year {firstCitationVelocityYear} to {lastCitationVelocityYear}
cs: {numCitations} citace z roku {firstCitationVelocityYear} do {lastCitationVelocityYear}

en: {title} (OBSOLETE)
cs: {title} (ZASTARALÉ)
