searx - en to pt translation catalogue (356 entries)

en: !bang for its categories
pt: !atalho para as categorias do motor

en: !bang for this engine
pt: !atalho para este motor

en: A URL containing your preferences. This URL can be used to restore your settings on a different device.
pt: Um URL que contém as suas preferências. Este URL pode ser usado para restaurar as suas configurações em um dispositivo diferente.

en: About
pt: Acerca

en: Access tokens for private engines
pt: Access tokens para private engines

en: Ahmia blacklist
pt: Lista negra de Ahmia

en: Allow
pt: Permitir

en: Answers
pt: Respostas

en: Anytime
pt: Qualquer altura

en: Author
pt: Autor

en: Auto-detect
pt: Auto-detetar

en: Autocomplete
pt: Preenchimento automático

en: Average temp.
pt: Temperatura média.

en: Avoid paywalls by redirecting to open-access versions of publications when available
pt: Evite acessos pagos acedendo a versões de livre acesso sempre que disponível

en: Back
pt: Voltar

en: Back to top
pt: Voltar ao topo

en: Book rating
pt: Classificação do livro

en: Center Alignment
pt: Alinhar ao centro

en: Change how forms are submitted
pt: Mude como as fórmulas são submetidas

en: Change result URL formatting
pt: Alterar formatação do URL final

en: Change the language of the layout
pt: Alterar o idioma do esquema

en: Change the layout of SearXNG
pt: Alterar o layout do SearXNG

en: Change the search engine used in the preferences:
pt: Alterar o motor de busca usado nas preferências:

en: Channel
pt: Canal

en: Choose Auto-detect to let SearXNG detect the language of your query.
pt: Escolha Auto-detetar para deixar SearXNG detetar a língua da sua pesquisa.

en: Choose auto to follow your browser settings
pt: Escolha auto para seguir as definições do seu navegador

en: Clear sky
pt: Céu limpo

en: Click on the magnifier to perform search
pt: Clique na lupa para realizar a pesquisa

en: Cloud cover
pt: Cobertura de nuvens

en: Cloudy
pt: Nublado

en: Code
pt: Código

en: Comment(s)
pt: Comentário(s)

en: Compute {func} of the arguments
pt: Calcule {func} dos argumentos

en: Condition
pt: Condição

en: Contact instance maintainer
pt: Contate o mantenedor da instância

en: Convert between units
pt: Converter entre unidades

en: Converts strings to different hash digests. Available functions: md5, sha1, sha224, sha256, sha384, sha512.
pt: Converte strings em diferentes resumos de hash: md5, sha1, sha224, sha256, sha384, sha512.

en: Cookie name
pt: Nome de cookie

en: Copied
pt: copiado

en: Copy
pt: copiar

en: Copy preferences hash
pt: Copiar a assinatura das preferências

en: Could not download the list of Tor exit-nodes from
pt: Não foi possível baixar a lista de nós de saída do Tor de

en: Could not read that image url. This may be due to an unsupported file format. TinEye only supports images that are JPEG, PNG, GIF, BMP, TIFF or WebP.
pt: Não foi possível ler o url dessa imagem. Pode ser devido a um formato de ficheiro não suportado.O TinEye só suporta imagens que estejam em JPEG,PNG,GIF,BMP,TIFF ou WebP.

en: Current condition
pt: Condição atual

en: Currently used search engines
pt: Motores de pesquisa utilizados

en: Date
pt: Data

en: Default categories
pt: Categorias Padrão

en: Default language
pt: Idioma padrão

en: Definitions
pt: Definições

en: Description
pt: Descrição

en: Digital Object Identifier (DOI)
pt: Identificador de Objeto Digital (DOI)

en: Disable all
pt: Desactiva tudo

en: Display favicons near search results
pt: Monstra os favicons nos proximos os resultados

en: Display results in the center of the page (Oscar layout).
pt: Apresentar resultados no centro da página (Oscar layout).

en: Display the front page
pt: Mostrar a primeira página

en: Displays your IP if the query is "ip" and your user agent if the query is "user-agent".
pt: Exibe seu IP se a consulta for "ip" e seu agente de usuário se a consulta for "user-agent".

en: Donate
pt: Doar

en: Download
pt: Descarregar

en: Download results
pt: Resultados de transferências

en: Enable all
pt: Activa tudo

en: Engine name
pt: Nome do motor de pesquisa

en: Engine stats
pt: Estatísticas de motor de pesquisa

en: Engine tokens
pt: Tokens do Motor

en: Engines
pt: Motores de pesquisa

en: Error loading the next page
pt: Erro ao carregar a próxima página

en: Errors and exceptions
pt: Erros e excepções

en: Errors:
pt: Erros:

en: Evening
pt: Tarde

en: Examples
pt: Exemplos

en: Exception
pt: Excepção

en: Failed checker test(s):
pt: Teste(s) de verificador(es) falhado(s):

en: Failed test
pt: Teste falhado

en: Fair
pt: Tempo bom

en: Favicon Resolver
pt: Solucionador do Favicon

en: Feels Like
pt: Sensação térmica

en: Feels like
pt: Sensação térmica

en: File quality
pt: Qualidade do ficheiro

en: Filename
pt: Nome do ficheiro

en: Filesize
pt: Tamanho de ficheiro

en: Filter content
pt: Filtrar conteúdo

en: Filter out onion results that appear in Ahmia's blacklist.
pt: Filtrar resultados onion que aparecem na lista negra de Ahmia.

en: Fog
pt: Neblina

en: Format
pt: Formato

en: Full
pt: Cheio

en: Function
pt: Função

en: General
pt: Geral

en: Generate different random values
pt: Gerar valores aleatórios diferentes

en: Go back to the previous page using the previous page button.
pt: Volte à página anterior usando o botão de 'página anterior'.

en: Go to %(search_page)s.
pt: Ir para %(search_page)s.

en: HTTP Method
pt: Método HTTP

en: HTTP connection error
pt: Erro de conexão HTTP

en: HTTP error
pt: Erro HTTP

en: HTTP protocol error
pt: Erro de protocolo HTTP

en: Hash plugin
pt: Plugin de hashes

en: Heavy rain
pt: Chuva forte

en: Heavy rain and thunder
pt: Chuva forte e trovões

en: Heavy rain showers
pt: Chuvas fortes

en: Heavy rain showers and thunder
pt: Chuvas fortes e trovões

en: Heavy sleet
pt: Granizo pesado

en: Heavy sleet and thunder
pt: Granizo pesado e trovão

en: Heavy sleet showers
pt: Chuvas de granizo forte

en: Heavy sleet showers and thunder
pt: Chuvas de granizo forte e trovões

en: Heavy snow
pt: Neve pesada

en: Heavy snow and thunder
pt: Neve pesada e trovões

en: Heavy snow showers
pt: Fortes chuvas de neve

en: Heavy snow showers and thunder
pt: Fortes chuvas de neve e trovões

en: Host
pt: Hospedar

en: Hostnames plugin
pt: Plugin hostnames

en: Hotkeys
pt: Teclas de atalho

en: Humidity
pt: Humidade

en: I confirm there is no existing bug about the issue I encounter
pt: Confirmo que não há bug existente sobre o problema que encontro

en: If this is a public instance, please specify the URL in the bug report
pt: Se esta for uma instância pública, especifique a URL no relatório do bug

en: Image proxy
pt: Proxy de imagem

en: Infinite scroll
pt: Deslocação Infinita

en: Info
pt: Informações

en: Information!
pt: Informação!

en: Insert copied preferences hash (without URL) to restore
pt: Inserir a assinatura das preferências copiada (sem URL) para restaurar

en: Interface language
pt: Idioma de interface

en: Invalid settings
pt: Configurações inválidas

en: Invalid settings, please edit your preferences
pt: Definições inválidas, por favor edite as suas preferências

en: Issue tracker
pt: Rastreador de problemas

en: Journal
pt: Jornal

en: Keywords (first word in query)
pt: Palavras-chave (primeira palavra na consulta)

en: Language
pt: Idioma

en: Last day
pt: Ontem

en: Last month
pt: Mês passado

en: Last week
pt: Semana passada

en: Last year
pt: Ano passado

en: Length
pt: Comprimento

en: License
pt: Licença

en: Light rain
pt: Chuva leve

en: Light rain and thunder
pt: Chuva leve e trovões

en: Light rain showers
pt: Chuvas leves

en: Light rain showers and thunder
pt: Chuvas leves e trovões

en: Light sleet
pt: Granizo leve

en: Light sleet and thunder
pt: Granizo leve e trovão

en: Light sleet showers
pt: Chuvas leves de granizo

en: Light sleet showers and thunder
pt: Chuvas leves de granizo e trovões

en: Light snow
pt: Pouca neve

en: Light snow and thunder
pt: Neve leve e trovão

en: Light snow showers
pt: Chuvas leves de neve

en: Light snow showers and thunder
pt: Chuvas leves de neve e trovões

en: Maintainer
pt: Gestor

en: Max temp.
pt: Temperatura máxima

en: Max time
pt: Tempo máximo

en: Median
pt: Mediana

en: Message
pt: Mensagem

en: Messages from the search engines
pt: Mensagens dos mecanismos

en: Min temp.
pt: Temperatura mínima

en: Moderate
pt: Moderado

en: Morning
pt: Manhã

en: Name
pt: Nome

en: Navigate search results with hotkeys (JavaScript required). Press "h" key on main or result page to get help.
pt: Navegue os resultados de pesquisa com teclas de atalhos de (JavaScript necessário). Pressione a tecla "h" na página principal ou de resultados para conseguir ajuda.

en: Next page
pt: Página seguinte

en: Night
pt: Noite

en: No HTTPS
pt: Sem HTTPS

en: No item found
pt: Nenhum item encontrado

en: No results were found. You can try to:
pt: Nenhum resultado encontrado. Pode tentar:

en: None
pt: Nenhum

en: Noon
pt: Meio-dia

en: Note: specifying custom settings in the search URL can reduce privacy by leaking data to the clicked result sites.
pt: Nota: a especificação de configurações personalizadas no URL de pesquisa pode reduzir a privacidade ao vazar dados para os sites de resultados clicados.

en: Number of Files
pt: Número de Ficheiros

en: Number of results
pt: Número de resultados

en: Open Access DOI resolver
pt: Resolvedor DOI de Acesso Aberto

en: Open Access DOI rewrite
pt: Reescrita DOI de acesso aberto

en: Open result links in new browser tabs
pt: Abre links de resultados em novas abas do browser

en: Page not found
pt: Página não encontrada

en: Parameter
pt: Parâmetro

en: Partly cloudy
pt: Parcialmente nublado

en: Percentage
pt: Percentagem

en: Perform a search immediately if a category is selected. Disable to select multiple categories
pt: Pesquisar imediatamente se uma categoria estiver selecionada. Desative para selecionar múltiplas categorias

en: Please check for existing bugs about this engine on GitHub
pt: Por favor verifique se há bugs existentes sobre este motor no GitHub

en: Popularity
pt: Popularidade

en: Powered by
pt: Produzido por

en: Preferences
pt: Preferências

en: Preferences hash
pt: Assinatura das preferências

en: Pressure
pt: Pressão

en: Pretty
pt: Bonito

en: Previous page
pt: Página anterior

en: Privacy
pt: Privacidade

en: Privacy policy
pt: Política de privacidade

en: Processing
pt: Processar

en: Project
pt: Projeto

en: Project homepage
pt: Página do projeto

en: Proxy image results through SearXNG
pt: Mostra resultados de imagem através de uma proxy SearXNG

en: Public instances
pt: Instâncias públicas

en: Published date
pt: Data de publicação

en: Publisher
pt: Editora

en: Query in the page's title
pt: Procura no título da página

en: Rain
pt: Chuva

en: Rain and thunder
pt: Chuva e trovões

en: Rain showers
pt: Chuvas

en: Rain showers and thunder
pt: Chuvas e trovões

en: Refresh the page.
pt: Atualize a página.

en: Reliability
pt: Confiabilidade

en: Remove trackers arguments from the returned URL
pt: Remover argumentos de rastreio da hiperligação devolvida

en: Repository
pt: Repositório

en: Reset defaults
pt: Repor predefinições

en: Resolution
pt: Resolução

en: Response time
pt: Tempo de resposta

en: Result count
pt: Quantidade de resultados

en: Results in new tabs
pt: Resultados em novas abas

en: SSL error: certificate validation has failed
pt: Erro SSL: falha na validação do certificado

en: SafeSearch
pt: Pesquisa segura

en: Save
pt: Guardar

en: Scores
pt: Contagens

en: Search URL
pt: Procurar hiperligação

en: Search URL of the currently saved preferences
pt: URL de pesquisa das preferências salvas atualmente

en: Search for another query or select another category (above).
pt: Pesquisar por outras palavras chaves ou escolher outra categoria (abaixo).

en: Search for another query or select another category.
pt: Pesquisar por outras palavras-chave ou selecionar outra categoria (abaixo).

en: Search for...
pt: Procurar por...

en: Search language
pt: Idioma de pesquisa

en: Search on category select
pt: Pesquisar na seleção de categoria

en: Select service used by DOI rewrite
pt: Selecione o serviço utilizado pela reescrita do DOI

en: Self Information
pt: Informação

en: Show possible queries as you type
pt: Mostra buscas possíveis enquanto você digita

en: Show route in map ..
pt: Mostrar rota no mapa ..

en: Sleet
pt: Granizo

en: Sleet and thunder
pt: Granizo e trovão

en: Sleet showers
pt: Chuvas de granizo

en: Sleet showers and thunder
pt: Chuvas de granizo e trovões

en: Snow
pt: Neve

en: Snow and thunder
pt: Neve e trovão

en: Snow showers
pt: Chuvas de neve

en: Snow showers and thunder
pt: Neve com trovoadas

en: Sorry!
pt: Desculpe!

en: Source
pt: Fonte

en: Source code
pt: Código fonte

en: Special Queries
pt: Consultas especiais

en: Start submitting a new issue on GitHub
pt: Começa por submter um topico em GitHub

en: Strict
pt: Rigoroso

en: Submit a new issue on Github including the above information
pt: Submeta um novo problema no Github incluindo a informação acima

en: Suggestions
pt: Sugestões

en: Sunrise
pt: Nascer do sol

en: Sunset
pt: Pôr do sol

en: Supports selected language
pt: Suporta idioma selecionado

en: Suspended
pt: Suspenso

en: Switch to another instance:
pt: Troque de instância:

en: Synonyms
pt: Sinônimos

en: Tags
pt: Etiquetas

en: Temperature
pt: Temperatura

en: The image could not be downloaded.
pt: Não é possível fazer download da imagem.

en: The image is too simple to find matches. TinEye requires a basic level of visual detail to successfully identify matches.
pt: A imagem é demasiado simples para encontrar fósforos. O TinEye requer um nível básico de detalhe visual para identificar com sucesso os fósforos.

en: Theme
pt: Tema

en: Theme style
pt: Estilo de tema

en: There are no more results. You can try to:
pt: Não existem mais resultados. Podes tentar:

en: There is currently no data available.
pt: Não existem dados disponíveis.

en: These cookies serve your sole convenience; we don't use them to track you.
pt: Estes cookies servem apenas para sua conveniência; não os usamos para o rastrear.

en: These settings are stored in your cookies. This allows us not to store this data about you.
pt: Estas definições são guardadas nos seus cookies, isto permite-nos que não guardemos informação sobre si.

en: This entry has been superseded by
pt: Esta entrada foi substituída por

en: This is the list of SearXNG's instant answering modules.
pt: Essa é a lista de módulos de resposta instântanea da SearXNG.

en: This is the list of cookies and their values SearXNG is storing on your computer.
pt: Essa é a lista dos cookies e seus valores que a SearXNG está armazenando no seu computador.

en: This is the list of plugins.
pt: Essa é a lista de plugins.

en: This plugin checks if the address of the request is a Tor exit-node, and informs the user if it is; like check.torproject.org, but from SearXNG.
pt: Este plug-in verifica se o endereço da conexão é um nó de saída de Tor e informa ao usuário se for; como check.torproject.org, mas de SearXNG.

en: This site did not provide any description.
pt: Este site não forneceu qualquer descrição.

en: This tab does not exist in the user interface, but you can search with these engines via !bangs.
pt: Esta aba não existe na interface do usuário, mas você pode buscar com essas engines via !bangs.

en: Time range
pt: Período de tempo

en: Timezones plugin
pt: plugin de fuso-horários

en: Tor check plugin
pt: Plugin para verificar tor

en: Tracker URL remover
pt: Remover rastreio de hiperligação

en: Try searching for:
pt: Tente pesquisar por:

en: Type
pt: Tipo

en: URL formatting
pt: Formatação do URL

en: URL to restore your preferences in another browser
pt: URL para restaurar suas preferências em outro navegador

en: UV index
pt: Índice UV

en: Unit converter plugin
pt: Plugin conversor de unidades

en: Updated at
pt: Atualizado em

en: Uptime
pt: Tempo em funcionamento

en: User interface
pt: Interface de utilizador

en: Value
pt: Valor

en: Version
pt: Versão

en: View error logs and submit a bug report
pt: Olhar os logs de erro e submeter um relatório de bug

en: View source
pt: Ver fonte

en: Views
pt: Viazualisações

en: Vim-like
pt: Como em Vim

en: Visibility
pt: Visibilidade

en: Warnings
pt: Avisos

en: Weight
pt: Peso

en: What language do you prefer for search?
pt: Que idioma de pesquisa prefere?

en: When enabled, the result page's title contains your query. Your browser can record this title
pt: Quando habilitado, o título da página resultante contém sua frase de pesquisa. O seu navegador pode gravar esse título

en: Wind
pt: Vento

en: With this list, you can assess the transparency of SearXNG.
pt: Com esta lista, pode avaliar a transparência do SearXNG.

en: You are not using Tor and you have the external IP address
pt: Você não está usando o Tor e você tem o endereço IP externo

en: You are using Tor and it looks like you have the external IP address
pt: Está a usar o Tor e parece que tem o endereço IP externo

en: Your IP is:
pt: O seu endereço IP é:

en: Your user-agent is:
pt: O seu user-agent é:

en: a privacy-respecting, open metasearch engine
pt: Um motor de multi-pesquisa, que respeita a privacidade

en: access denied
pt: acesso negado

en: active users
pt: utilizadores átivos

en: address
pt: endereço

en: answered
pt: respondido

en: apps
pt: aplicativos

en: author
pt: autor

en: bitrate
pt: taxa de bits

en: black
pt: preto

en: cached
pt: armazenados em cache

en: clear
pt: limpar

en: clicks
pt: cliques

en: closed
pt: fechada

en: comments
pt: comentadores

en: community
pt: comunidade

en: currently, there are no cookies defined.
pt: neste momento, não existem cookies definidos.

en: dark
pt: escuro

en: dictionaries
pt: dicionários

en: files
pt: ficheiros

en: general
pt: geral

en: hash digest
pt: resumo de hash

en: hide map
pt: esconder mapa

en: hide media
pt: esconder média

en: hide video
pt: esconder vídeo

en: images
pt: imagens

en: it
pt: ti

en: light
pt: claro

en: lyrics
pt: letras

en: magnet link
pt: hiperligação magnética

en: map
pt: mapa

en: music
pt: música

en: network error
pt: erro de rede

en: news
pt: notícias

en: open
pt: aberta

en: other
pt: outro

en: packages
pt: pacotes

en: parsing error
pt: erro de análise

en: points
pt: pontos

en: posts
pt: Publicações

en: proxy error
pt: erro de proxy

en: q&a
pt: perguntas e respostas

en: radio
pt: rádio

en: repos
pt: repositórios

en: science
pt: ciência

en: scientific publications
pt: publicações científicas

en: search
pt: pesquisa

en: search error
pt: erro de procura

en: search page
pt: pesquisar página

en: seconds
pt: s

en: server API error
pt: erro de API do servidor

en: show map
pt: mostrar mapa

en: show media
pt: mostrar média

en: show video
pt: mostrar vídeo

en: social media
pt: redes sociais

en: software wikis
pt: wikis do software

en: subscribers
pt: Subscritores

en: timeout
pt: tempo esgotado

en: title
pt: título

en: too many requests
pt: demasiados pedidos

en: torrent file
pt: ficheiro torrent

en: unexpected crash
pt: falha inesperada

en: user
pt: utilizador

en: videos
pt: vídeos

en: votes
pt: votos

en: web
pt: rede

en: without further subgrouping
pt: Sem sub-agrupamento adicional

en: {hours} hour(s), {minutes} minute(s) ago
pt: {hours} hora(s), {minutes} minuto(s) atrás

en: {minutes} minute(s) ago
pt: {minutes} minuto(s) atrás

en: {numCitations} citations from the year {firstCitationVelocityYear} to {lastCitationVelocityYear}
pt: {numCitations} citações do ano {firstCitationVelocityYear} até {lastCitationVelocityYear}

en: {title} (OBSOLETE)
pt: {title} (OBSOLETO)
