searx - en to ja translation catalogue (358 entries)

en: !bang for its categories
ja: そのカテゴリの!bang

en: !bang for this engine
ja: 当検索エンジンの!bang

en: A URL containing your preferences. This URL can be used to restore your settings on a different device.
ja: 設定内容が保存されたURLです。このURLを使用すると、別のデバイスで設定を復元できます。

en: About
ja: 関連情報

en: Access tokens for private engines
ja: ブライベートエンジンのアクセストークン

en: Ahmia blacklist
ja: Ahmiaのブラックリスト

en: Allow
ja: 許可する

en: Answers
ja: 回答

en: Anytime
ja: 期間指定なし

en: Author
ja: 作者

en: Auto-detect
ja: 自動検出

en: Autocomplete
ja: 自動補完

en: Average temp.
ja: 平均気温.

en: Avoid paywalls by redirecting to open-access versions of publications when available
ja: 可能ならば オープンアクセス版の出版物へリダイレクトし、有料出版物を回避する

en: Back
ja: 戻る

en: Back to top
ja: トップに戻る

en: Book rating
ja: 書籍評価点数

en: Calculator
ja: 計算機

en: Center Alignment
ja: 中央揃え

en: Change how forms are submitted
ja: フォームの送信の仕方を変更する

en: Change result URL formatting
ja: 検索結果のURL書式を変更

en: Change the language of the layout
ja: 表示する言語を変更

en: Change the layout of SearXNG
ja: SearXNGのレイアウトを変更する

en: Change the search engine used in the preferences:
ja: 検索エンジンに使う設定を変更する:

en: Channel
ja: チャンネル

en: Choose Auto-detect to let SearXNG detect the language of your query.
ja: 自動検出を選択すると、あなたのクエリの言語をSearXNGに検出させるようになります。

en: Choose auto to follow your browser settings
ja: 「自動」を選択すると、ブラウザの設定に従います

en: Clear sky
ja: 澄んだ空

en: Click on the magnifier to perform search
ja: 虫めがねをクリックして検索します

en: Cloud cover
ja: 曇り

en: Cloudy
ja: 曇り

en: Code
ja: コード

en: Compute {func} of the arguments
ja: 引数の {func} を計算する

en: Condition
ja: 天気

en: Contact instance maintainer
ja: インスタンスメンテナと連絡を取る

en: Convert between units
ja: 単位を変換

en: Converts strings to different hash digests. Available functions: md5, sha1, sha224, sha256, sha384, sha512.
ja: 文字列を異なるハッシュダイジェストに変換します。使用可能な関数：md5、sha1、sha224、sha256、sha384、sha512です。

en: Cookie name
ja: クッキー名

en: Cookies
ja: クッキー

en: Copied
ja: コピーしました

en: Copy
ja: コピー

en: Copy preferences hash
ja: 設定のハッシュをコピーする

en: Could not download the list of Tor exit-nodes from
ja: Tor出口ノードのリストをダウンロードできませんでした

en: Could not read that image url. This may be due to an unsupported file format. TinEye only supports images that are JPEG, PNG, GIF, BMP, TIFF or WebP.
ja: この画像URLは読み取ることができません。サポートされていないフォーマットだと考えられます。TinEyeはJPEG、PNG、GIF、BMP、TIFF、WebPの画像のみサポートしています。

en: Current condition
ja: 現在の天気

en: Currently used search engines
ja: 現在使用中の検索エンジン

en: Date
ja: 日

en: Default categories
ja: デフォルトのカテゴリ

en: Default language
ja: デフォルトの言語

en: Definitions
ja: 定義

en: Description
ja: 説明

en: Digital Object Identifier (DOI)
ja: デジタルオブジェクト識別子(DOI)

en: Disable all
ja: すべて無効

en: Display favicons near search results
ja: 検索結果でfaviconに合いそうなものを表示する

en: Display results in the center of the page (Oscar layout).
ja: 結果をページ中央に表示します(Oscar レイアウト)。

en: Display the current time on different time zones.
ja: 現在の時間を異なるタイムゾーンで表示します

en: Display the front page
ja: フロントページを表示する

en: Displays your IP if the query is "ip" and your user agent if the query is "user-agent".
ja: クエリが"ip"の場合はあなたのIPを表示し、クエリが"user-agent"の場合はあなたのユーザーエージェントを表示します。

en: Donate
ja: 寄付

en: Download
ja: ダウンロード

en: Download results
ja: ダウンロードするファイル形式

en: Editor
ja: 編集者

en: Enable all
ja: すべて有効

en: Engine
ja: エンジン

en: Engine name
ja: 検索エンジン名

en: Engine stats
ja: 検索エンジンの状態

en: Engine tokens
ja: エンジントークン

en: Engines
ja: 検索エンジン

en: Error loading the next page
ja: 次のページの読み込み中にエラーが発生しました

en: Errors and exceptions
ja: エラーと例外

en: Errors:
ja: エラー:

en: Evening
ja: 夕方

en: Examples
ja: 例

en: Exception
ja: 例外

en: Fair
ja: 晴天

en: Favicon Resolver
ja: ファビコンリゾルバー

en: Feels Like
ja: 体感温度

en: Feels like
ja: 体感

en: File quality
ja: ファイル品質

en: Filename
ja: ファイル名

en: Filesize
ja: ファイルサイズ

en: Filter content
ja: コンテンツをフィルタリングする

en: Filter out onion results that appear in Ahmia's blacklist.
ja: Ahmiaのブラックリストに表示されるオニオン結果を除外します。

en: Fog
ja: 濃霧

en: Format
ja: フォーマット

en: Full
ja: 一杯

en: Function
ja: ファンクション

en: General
ja: 一般

en: Generate different random values
ja: 異なるランダムな値を生成する

en: Go back to the previous page using the previous page button.
ja: 前ページボタンを使うと、前のページに戻ることができます。

en: Go to %(search_page)s.
ja: %(search_page)s へ行く。

en: HTTP Method
ja: HTTPメソッド

en: HTTP connection error
ja: HTTP 接続エラー

en: HTTP error
ja: HTTP エラー

en: HTTP protocol error
ja: HTTP プロトコルエラー

en: Hash plugin
ja: ハッシュプラグイン

en: Heavy rain
ja: 大雨

en: Heavy rain and thunder
ja: 大雨と雷

en: Heavy rain showers
ja: 激しいにわか雨

en: Heavy rain showers and thunder
ja: 激しいにわか雨と雷

en: Heavy sleet
ja: 激しいみぞれ

en: Heavy sleet and thunder
ja: みぞれを伴う雷雨

en: Heavy sleet showers
ja: 激しいみぞれのにわか雨

en: Heavy sleet showers and thunder
ja: みぞれを伴う激しいにわか雨と雷

en: Heavy snow
ja: 大雪

en: Heavy snow and thunder
ja: 大雪と雷

en: Heavy snow showers
ja: 激しいにわか雪

en: Heavy snow showers and thunder
ja: 激しいにわか雪と雷

en: Host
ja: ホスト

en: Hostnames plugin
ja: ホスト名プラグイン

en: Hotkeys
ja: ショートカットキー

en: Humidity
ja: 湿度

en: Image proxy
ja: 画像プロキシ

en: Infinite scroll
ja: 無限スクロール

en: Info
ja: インフォ

en: Information!
ja: お知らせ!

en: Insert copied preferences hash (without URL) to restore
ja: 設定を復元するために（URLなしでの）ハッシュをコピーして挿入する

en: Interface language
ja: インターフェースの言語

en: Invalid settings
ja: 無効な設定です

en: Invalid settings, please edit your preferences
ja: 設定が無効です、設定を変更してください

en: Issue tracker
ja: 課題報告

en: Journal
ja: 刊行物

en: Keywords (first word in query)
ja: キーワード(クエリの最初の単語)

en: Language
ja: 言語

en: Last day
ja: 24 時間以内

en: Last month
ja: 1 か月以内

en: Last week
ja: 1 週間以内

en: Last year
ja: 1 年以内

en: Leecher
ja: リーチャー

en: Length
ja: 長さ

en: License
ja: ライセンス

en: Light rain
ja: 小雨

en: Light rain and thunder
ja: 小雨と雷

en: Light rain showers
ja: 小雨のにわか雨

en: Light rain showers and thunder
ja: 小雨のにわか雨と雷

en: Light sleet
ja: 小みぞれ

en: Light sleet and thunder
ja: 小みぞれと雷

en: Light sleet showers
ja: 小みぞれのにわか雨

en: Light sleet showers and thunder
ja: 小みぞれのにわか雨と雷

en: Light snow
ja: 小雪

en: Light snow and thunder
ja: 小雪と雷

en: Light snow showers
ja: 小雪のにわか降雪

en: Light snow showers and thunder
ja: 小雪のにわか降雪と雷

en: Maintainer
ja: メインテイナー

en: Max temp.
ja: 最高気温.

en: Max time
ja: 最大時間

en: Median
ja: 中央値

en: Message
ja: メッセージ

en: Messages from the search engines
ja: 検索エンジンからのメッセージ

en: Min temp.
ja: 最低気温.

en: Moderate
ja: 標準

en: Morning
ja: 朝

en: Name
ja: 名前

en: Navigate search results with hotkeys (JavaScript required). Press "h" key on main or result page to get help.
ja: (Javascriptが必要)ショートカットキーで検索の結果を得ることができます。「h」キーを押して、主な使い方や検索結果の方法を知ることができます。

en: Next page
ja: 次のページ

en: Night
ja: 夜間

en: No item found
ja: アイテムが見つかりません

en: No results were found. You can try to:
ja: 結果見つかりませんでした。再度行うなら :

en: None
ja: オフ

en: Noon
ja: 昼

en: Note: specifying custom settings in the search URL can reduce privacy by leaking data to the clicked result sites.
ja: 注意: 検索 URL にカスタム設定を指定すると、クリックした結果サイトにデータが漏洩し、プライバシーが低下する恐れがあります。

en: Number of Files
ja: ファイル数

en: Number of results
ja: 通知の数

en: Open Access DOI resolver
ja: オープンアクセス DOI リゾルバー

en: Open Access DOI rewrite
ja: オープンアクセス DOI の書き換え

en: Open result links in new browser tabs
ja: 結果のリンクを新しいブラウザタブで開く

en: Page not found
ja: ページが見つかりません

en: Parameter
ja: パラメータ

en: Partly cloudy
ja: 時々曇り

en: Percentage
ja: 確率

en: Perform a search immediately if a category is selected. Disable to select multiple categories
ja: カテゴリを選択したらすぐに検索を実行します。無効にすると複数のカテゴリを選択できます

en: Popularity
ja: 人気度

en: Preferences
ja: 設定

en: Preferences hash
ja: 設定ハッシュ

en: Pressure
ja: 気圧

en: Pretty
ja: 相当

en: Previous page
ja: 前のページ

en: Privacy
ja: プライバシー

en: Privacy policy
ja: プライバシーポリシー

en: Processing
ja: 処理

en: Project
ja: プロジェクト

en: Project homepage
ja: プロジェクトホームページ

en: Proxy image results through SearXNG
ja: SearXNGを経由した画像結果

en: Public instances
ja: パブリック インスタンス

en: Published date
ja: 公開日

en: Publisher
ja: 発行者

en: Query in the page's title
ja: ページのタイトルでクエリを実行する

en: Rain
ja: 雨

en: Rain and thunder
ja: 雷雨

en: Rain showers
ja: 小雨

en: Rain showers and thunder
ja: にわか雨と雷

en: Refresh the page.
ja: ページを更新します。

en: Reliability
ja: 信頼性

en: Remove trackers arguments from the returned URL
ja: 返された URL からトラッカー引数を消去する

en: Repository
ja: リポジトリ

en: Reset defaults
ja: デフォルト設定に戻す

en: Resolution
ja: 解像度

en: Response time
ja: 応答時間

en: Result count
ja: 結果カウント

en: Results in new tabs
ja: 結果を新しいタブで開く

en: Rewrite hostnames and remove or prioritize results based on the hostname
ja: ホスト名を書き換え、ホスト名に基づいて結果を削除または優先化

en: SSL error: certificate validation has failed
ja: SSL エラー: 証明書の検証に失敗しました

en: SafeSearch
ja: セーフサーチ

en: Save
ja: 保存

en: Scores
ja: スコア

en: Search URL
ja: この検索結果の URL

en: Search URL of the currently saved preferences
ja: 現在保存されている設定の検索 URL

en: Search for another query or select another category (above).
ja: 違うクエリか違う(上記の)カテゴリを選んで検索。

en: Search for another query or select another category.
ja: 違うのクエリか違うカテゴリで検索を選択できます。

en: Search for...
ja: 検索する...

en: Search language
ja: 検索の言語

en: Search on category select
ja: カテゴリ選択したら検索を実行

en: Seeder
ja: シーダー

en: Select service used by DOI rewrite
ja: DOI書き換えにて使用するサービスを選択

en: Self Information
ja: 自分の情報

en: Show possible queries as you type
ja: 入力中に可能な検索候補を表示する

en: Show route in map ..
ja: 地図にルートを表示..

en: Sleet
ja: みぞれ

en: Sleet and thunder
ja: みぞれと雷

en: Sleet showers
ja: みぞれのにわか雨

en: Sleet showers and thunder
ja: みぞれのにわか雨と雷

en: Snow
ja: 雪

en: Snow and thunder
ja: 雪と雷

en: Snow showers
ja: 雪のにわか降雪

en: Snow showers and thunder
ja: 雪のにわか降雪と雷

en: Sorry!
ja: すみません!

en: Source
ja: ソース

en: Source code
ja: ソースコード

en: Special Queries
ja: 特殊クエリー

en: Strict
ja: 厳重

en: Suggestions
ja: 提案

en: Sunrise
ja: 日の出

en: Sunset
ja: 日の入り

en: Supports selected language
ja: 選択された言語のサポート

en: Suspended
ja: 一時停止

en: Switch to another instance:
ja: 別のインスタンスに切り替える:

en: Synonyms
ja: 類義語

en: Tags
ja: タグ

en: Temperature
ja: 気温

en: The image could not be downloaded.
ja: この画像はダウンロードはできません。

en: The image is too simple to find matches. TinEye requires a basic level of visual detail to successfully identify matches.
ja: 画像が単純すぎます。TinEyeが正しく照合を行うにはある程度詳細な視覚情報が必要です。

en: Theme
ja: テーマ

en: Theme style
ja: テーマスタイル

en: There are no more results. You can try to:
ja: これ以上の検索結果はありません。試すことができるのは :

en: There is currently no data available.
ja: 現在データがありません。

en: These cookies serve your sole convenience; we don't use them to track you.
ja: これらのクッキーは、お客様の利便性を向上させるものであり、お客様を追跡するために使用するものではありません。

en: These settings are stored in your cookies. This allows us not to store this data about you.
ja: これらの設定はクッキーに保存されます。これにより、あなたに関するデータを当方で保存する必要がなくなります。

en: This entry has been superseded by
ja: このエントリは、置き換えられました:

en: This is the list of SearXNG's instant answering modules.
ja: これは SearXNG の即席回答モジュールのリストです。

en: This is the list of cookies and their values SearXNG is storing on your computer.
ja: これはクッキーのリストで、これらの値はあなたのコンピュータに保存されています。

en: This is the list of plugins.
ja: これはプラグインのリストです。

en: This plugin checks if the address of the request is a Tor exit-node, and informs the user if it is; like check.torproject.org, but from SearXNG.
ja: このプラグインではcheck.torprogject.orgのようにTor 出口ノードのIPアドレスをSearXNGからチェックする。

en: This site did not provide any description.
ja: このサイトは説明を提供しませんでした。

en: This tab does not exist in the user interface, but you can search with these engines via !bangs.
ja: このタブはユーザーインターフェースには存在しませんが、これらの検索エンジンは !bangs を使って検索できます。

en: Time range
ja: 時間範囲

en: Timezones plugin
ja: タイムゾーンのプラグイン

en: Tor check plugin
ja: Tor 確認プラグイン

en: Total
ja: 合計

en: Tracker URL remover
ja: トラッカー URL リムーバー

en: Try searching for:
ja: 検索のオススメ:

en: Type
ja: 分類

en: URL formatting
ja: URL 書式

en: URL to restore your preferences in another browser
ja: このURLで違うブラウザに設定を復活

en: UV index
ja: UV指数

en: Unit converter plugin
ja: 単位変換プラグイン

en: Updated at
ja: 更新される

en: Uptime
ja: 稼働時間

en: User interface
ja: ユーザーインターフェース

en: Value
ja: 値

en: Version
ja: バージョン

en: View error logs and submit a bug report
ja: エラーログを表示し、バグレポートを送信します

en: View source
ja: ソースを閲覧する

en: Views
ja: 閲覧数

en: Vim-like
ja: Vim風

en: Visibility
ja: 視界

en: Warnings
ja: 注意

en: Weight
ja: 比重

en: What language do you prefer for search?
ja: どの言語で検索しますか？

en: When enabled, the result page's title contains your query. Your browser can record this title
ja: 有効にすると、検索結果ページのタイトルにクエリが含まれます。お使いのブラウザはこのタイトルを記録できます

en: Wind
ja: 風速

en: With this list, you can assess the transparency of SearXNG.
ja: このリストを使うことで、SearXNGの透明性を評価できます。

en: You are not using Tor and you have the external IP address
ja: あなたはTorを使用しておらず、外部IPアドレスが確認されました

en: You are using Tor and it looks like you have the external IP address
ja: あなたはTorを使用しており、外部IPアドレスが確認されたようです

en: Your IP is:
ja: あなたのIPは:

en: Your user-agent is:
ja: あなたのユーザーエージェントは:

en: a privacy-respecting, open metasearch engine
ja: プライバシーを尊重する、オープンメタ検索エンジン

en: access denied
ja: アクセスが拒否されました

en: active users
ja: アクティブユーザー

en: address
ja: アドレス

en: answered
ja: 回答

en: apps
ja: アプリ

en: author
ja: 作

en: auto
ja: 自動

en: bitrate
ja: ビットレート

en: black
ja: ブラック

en: cached
ja: キャッシュ

en: clear
ja: 消す

en: clicks
ja: クリック

en: closed
ja: クローズ

en: comments
ja: コメント

en: community
ja: コミュニティ

en: currently, there are no cookies defined.
ja: 現在、クッキーは定義されていません。

en: dark
ja: ダーク

en: dictionaries
ja: 辞書

en: files
ja: ファイル

en: general
ja: 一般

en: hash digest
ja: ハッシュダイジェスト

en: hide map
ja: 地図を隠す

en: hide media
ja: メディアを隠す

en: hide video
ja: 動画を隠す

en: images
ja: 画像

en: it
ja: 情報技術

en: light
ja: ライト

en: lyrics
ja: 歌詞

en: magnet link
ja: マグネットリンク

en: map
ja: 地図

en: music
ja: 音楽

en: network error
ja: ネットワークエラー

en: news
ja: ニュース

en: onions
ja: Tor

en: open
ja: オープン

en: other
ja: その他

en: packages
ja: パッケージ

en: parsing error
ja: 解析エラー

en: points
ja: ポイント

en: posts
ja: 投稿

en: proxy error
ja: プロキシエラー

en: q&a
ja: Q&A

en: radio
ja: ラジオ

en: repos
ja: リポジトリ

en: science
ja: 科学

en: scientific publications
ja: 科学的な出版物

en: search
ja: 検索

en: search error
ja: 検索エラー

en: search page
ja: 検索ページ

en: seconds
ja: 秒

en: server API error
ja: サーバー API エラー

en: show map
ja: 地図を表示する

en: show media
ja: メディアを表示する

en: show video
ja: 動画を表示する

en: social media
ja: ソーシャルメディア

en: software wikis
ja: ソフトウェアWiki

en: subscribers
ja: サブスクライバー

en: timeout
ja: タイムアウト

en: title
ja: タイトル

en: too many requests
ja: リクエストが多すぎます

en: torrent file
ja: トレントファイル

en: tv
ja: テレビ

en: unexpected crash
ja: 予期しないクラッシュ

en: user
ja: ユーザー

en: videos
ja: 動画

en: votes
ja: 票数

en: web
ja: ウェブ

en: without further subgrouping
ja: 未グループ

en: {hours} hour(s), {minutes} minute(s) ago
ja: {hours} 時間と{minutes} 分前

en: {minutes} minute(s) ago
ja: {minutes} 分前

en: {numCitations} citations from the year {firstCitationVelocityYear} to {lastCitationVelocityYear}
ja: {firstCitationVelocityYear} 年から {lastCitationVelocityYear}年まで{numCitations} が引用文献として

en: {title} (OBSOLETE)
ja: {title} (廃止)
