searx - en to sv translation catalogue (306 entries)

en: !bang for its categories
sv: !bang för deras kategorier

en: !bang for this engine
sv: !bang för denna sökmotor

en: About
sv: Om

en: Access tokens for private engines
sv: Åtkomsttoken för privata motorer

en: Allow
sv: Tillåt

en: Answers
sv: Svar

en: Anytime
sv: Närsom

en: Author
sv: Upphovsman

en: Auto-detect
sv: Upptäck automatiskt

en: Autocomplete
sv: Slutför automatiskt

en: Automatically load next page when scrolling to bottom of current page
sv: Ladda automatiskt nästa sida när du bläddrar till botten av aktuell sida

en: Average temp.
sv: Medeltemperatur

en: Avoid paywalls by redirecting to open-access versions of publications when available
sv: Undvik betalväggar genom att omdirigera till öppen tillgång versioner av publikationer när de är tillgängliga

en: Back
sv: Tillbaka

en: Back to top
sv: Tillbaka till början

en: Book rating
sv: Bokbetyg

en: Calculate mathematical expressions via the search bar
sv: Beräkna matematiska uttryck med sökfältet

en: Center Alignment
sv: Centrera

en: Change SearXNG layout
sv: Ändra SearXNG-layout

en: Change how forms are submitted
sv: Ändra hur formulär skickas

en: Change the language of the layout
sv: Ändra språk för layouten

en: Change the search engine used in the preferences:
sv: Ändra sökmotorn som används i inställningarna:

en: Channel
sv: Kanal

en: Checker
sv: Kontrollera

en: Choose Auto-detect to let SearXNG detect the language of your query.
sv: Välj Upptäck automatiskt för att tillåta SearXNG att upptäcka språket för din fråga.

en: Choose auto to follow your browser settings
sv: Välj auto för att använda webbläsarens inställningar

en: Click on the magnifier to perform search
sv: Klicka på förstoringsglaset för att utföra sökning

en: Cloud cover
sv: Molntäcke

en: Code
sv: Kod

en: Comment(s)
sv: Kommentar(er)

en: Compute {functions} of the arguments
sv: Beräkna {functions} av argumenten

en: Condition
sv: Skick

en: Contact instance maintainer
sv: Kontakta instansens underhållare

en: Convert between units
sv: Konvertera mellan enheter

en: Converts strings to different hash digests.
sv: Konverterar strängar till olika hashvärden.

en: Cookie name
sv: Kaknamn

en: Cookies
sv: Kakor

en: Copied
sv: Kopierat

en: Copy
sv: Kopiera

en: Copy preferences hash
sv: kopiera inställningars hash

en: Could not download the list of Tor exit-nodes from: https://check.torproject.org/exit-addresses
sv: Det gick inte att ladda ner listan över Tor-utgångsnoder från: https://check.torproject.org/exit-addresses

en: Could not read that image url. This may be due to an unsupported file format. TinEye only supports images that are JPEG, PNG, GIF, BMP, TIFF or WebP.
sv: Kunde inte läsa bildens webbadress. Detta kan bero på ett filformat som inte stöds. TinEye stöder endast bilder som är JPEG, PNG, GIF, BMP, TIFF eller WebP.

en: Current condition
sv: Nuvarande tillstånd

en: Currently used search engines
sv: För närvarande använda sökmotorer

en: DOI
sv: Digital identifierare

en: Date
sv: Datum

en: Default categories
sv: Standardkategorier

en: Default language
sv: Standardspråk

en: Description
sv: Beskrivning

en: Disable all
sv: Inaktivera samtliga

en: Display favicons near search results
sv: Visa faviconer intill sökresultat

en: Display the front page
sv: Visa förstasidan

en: Displays results in the center of the page (Oscar layout).
sv: Centrera resultat på sidan (Oscar layout).

en: Displays your IP if the query is "ip" and your user agent if the query contains "user agent".
sv: Visar din IP om förfrågan är "ip" och din användaragent om förfrågan innehåller "user agent".

en: Donate
sv: Donera

en: Download results
sv: Nedladdningsresultat

en: Editor
sv: Ändrare

en: Enable all
sv: Aktivera samtliga

en: Engine
sv: Sökmotor

en: Engine name
sv: Sökmotorns namn

en: Engine stats
sv: Sökmotor statistik

en: Engine tokens
sv: Motortoken

en: Engines
sv: Sökmotorer

en: Error loading the next page
sv: Kunde inte ladda nästa sida

en: Errors and exceptions
sv: Fel och undantag

en: Errors:
sv: Fel:

en: Evening
sv: Kväll

en: Examples
sv: Exempel

en: Exception
sv: Undantag

en: Failed checker test(s):
sv: Underkända checker test(s):

en: Failed test
sv: Misslyckade testet

en: Favicon Resolver
sv: Favicon resolver

en: Feels like
sv: Känns som

en: File quality
sv: Filkvalitet

en: Filename
sv: Filnamn

en: Filesize
sv: Filstorlek

en: Filter content
sv: Filtrera innehåll

en: Find stuff as you type
sv: Hitta saker medan du skriver

en: Function
sv: Funktion

en: General
sv: Allmänt

en: Generate different random values
sv: Generera olika slumpmässiga värden

en: Get directions
sv: Få vägbeskrivningar

en: Go back to the previous page using the previous page button.
sv: Gå till den förra sidan via knappen för förra sidan.

en: Go to %(search_page)s.
sv: Gå till %(search_page)s.

en: HTTP Method
sv: HTTP metod

en: HTTP connection error
sv: HTTP-uppkopplingsfel

en: HTTP error
sv: HTTP-fel

en: HTTP protocol error
sv: HTTP-protokollfel

en: Hostnames plugin
sv: Värdnamn plugin

en: Hotkeys
sv: Snabbtangenter

en: Humidity
sv: Fuktighet

en: I confirm there is no existing bug about the issue I encounter
sv: Jag bekräftar att det inte finns någon befintlig bugg om problemet jag stöter på

en: If this is a public instance, please specify the URL in the bug report
sv: Om detta är en offentlig instans, vänligen ange URL:en i felrapporten

en: Image proxy
sv: Bildproxy

en: Infinite scroll
sv: Oändlig bläddring

en: Info
sv: Informera

en: Insert copied preferences hash (without URL) to restore
sv: Infoga kopierad inställningshash (utan URL) för att återställa

en: Interface language
sv: Gränssnittspråk

en: Invalid settings
sv: Ogiltiga inställningar

en: Invalid settings, please edit your preferences
sv: Ogiltiga inställningar, vänligen redigerar dina inställningar

en: Issue tracker
sv: Ärendehanterare

en: Keywords
sv: Nyckelord

en: Language
sv: Språk

en: Last day
sv: Igår

en: Last month
sv: Förra månaden

en: Last week
sv: Förra veckan

en: Last year
sv: Förra året

en: Leecher
sv: Reciprokör

en: Length
sv: Längd

en: License
sv: Licens

en: Maintainer
sv: Underhållare

en: Max temp.
sv: Högsta temperatur

en: Max time
sv: Max tid

en: Message
sv: Meddelande

en: Messages from the search engines
sv: Meddelanden från sökmotorerna

en: Min temp.
sv: Lägsta temperatur

en: Moderate
sv: Måttlig

en: Morning
sv: Morgon

en: Name
sv: Namn

en: Navigate search results with hotkeys (JavaScript required). Press "h" key on main or result page to get help.
sv: Navigera sök resultaten med snabbkommandon (behöver JavaScript). Tryck "h" tangenten på huvud eller resultat sidan för att få hjälp.

en: Next page
sv: Nästa sida

en: Night
sv: Natt

en: No HTTPS
sv: Ingen HTTPS

en: No item found
sv: Inga artiklar hittade

en: No results were found. You can try to:
sv: Inga resultat hittades. Du kan prova att:

en: None
sv: Inga

en: Noon
sv: Middag

en: Note: specifying custom settings in the search URL can reduce privacy by leaking data to the clicked result sites.
sv: Obs: Att ange anpassade inställningar i sökadressen kan minska sekretess genom att läcka data till de klickade resultatwebbplatserna.

en: Number of Files
sv: Antal filer

en: Number of results
sv: Antal resultat

en: Open Access DOI resolver
sv: Open Access DOI-lösare

en: Open Access DOI rewrite
sv: Open Access DOI-omskrivning

en: Open result links on new browser tabs
sv: Öppna resultat länkar i nya webbläsarflikar

en: Page not found
sv: Sidan hittades inte

en: Percentage
sv: Procentsats

en: Perform search immediately if a category selected. Disable to select multiple categories
sv: Utför sökning omedelbart om en kategori väljs. Inaktivera för att välja flera kategorier

en: Please check for existing bugs about this engine on GitHub
sv: Vänligen kolla efter befintliga buggar om denna motor på GitHub

en: Popularity
sv: Popularitet

en: Powered by
sv: Drivet av

en: Preferences
sv: Inställningar

en: Preferences hash
sv: inställningar hash

en: Pressure
sv: Lufttryck

en: Previous page
sv: Föregående sida

en: Privacy
sv: Sekretess

en: Privacy policy
sv: Integritetspolicy

en: Processing
sv: Bearbetar

en: Project
sv: Projekt

en: Project homepage
sv: Projekt hemsida

en: Proxying image results through SearXNG
sv: Använder proxy för bildresultat via SearXNG

en: Public instances
sv: Publika instanser

en: Published date
sv: Publicerat datum

en: Publisher
sv: Publicerare

en: Query in the page's title
sv: Förfrågan i sidans titel

en: Random value generator
sv: Slumpvärdesgenerator

en: Refresh the page.
sv: Uppdatera sidan.

en: Reliability
sv: Pålitlighet

en: Remove trackers arguments from the returned URL
sv: Ta bort tracker-argument från den återgivna webbadressen

en: Reset defaults
sv: Återställ standardvärden

en: Resolution
sv: Upplösning

en: Response time
sv: Svarstid

en: Result count
sv: Antal resultat

en: Results on new tabs
sv: Resultat i nya flikar

en: Rewrite hostnames, remove results or prioritize them based on the hostname
sv: Skriva om värdnamn, ta bort resultat eller prioritera dem baserat på värdnamnet

en: SSL error: certificate validation has failed
sv: SSL-fel: Valideringsfel av certifikatet

en: SafeSearch
sv: Säker sökning

en: Save
sv: Spara

en: Scores
sv: Poäng

en: Search URL
sv: Sök webbadress

en: Search URL of the currently saved preferences
sv: Sökadressen för de för nuvarande sparade inställningarna

en: Search for another query or select another category (above).
sv: Sök efter en annan query eller välj en annan kategori (ovanför).

en: Search for another query or select another category.
sv: Sök med en annan query eller välj en annan kategori.

en: Search for...
sv: Sök efter...

en: Search language
sv: Sökspråk

en: Search on category select
sv: Sök vid val av kategori

en: Seeder
sv: Distributör

en: Select service used by DOI rewrite
sv: Välj tjänst för DOI-omskrivning

en: Self Information
sv: Egen information

en: Sorry!
sv: Ursäkta!

en: Source
sv: Källa

en: Source code
sv: Källkod

en: Special Queries
sv: Särskilda förfrågningar

en: Specifying custom settings in the preferences URL can be used to sync preferences across devices.
sv: Dina anpassade inställningar i inställningarnas URL kan användas för att synkronisera inställningar mellan olika enheter.

en: Start submitting a new issue on GitHub
sv: Börja rapportera ett problem på Github

en: Statistics functions
sv: Statistikfunktioner

en: Strict
sv: Strikt

en: Submit a new issue on Github including the above information
sv: Skicka in ett nytt nummer på Github inklusive ovanstående information

en: Suggestions
sv: Förslag

en: Sunrise
sv: Soluppgång

en: Sunset
sv: Solnedgång

en: Supports selected language
sv: Stöder valda språket

en: Suspended
sv: Avstängd

en: Switch to another instance:
sv: Byt till en annan instans:

en: Synonyms
sv: Synonymer

en: Tags
sv: Taggar

en: Temperature
sv: Temperatur

en: The image could not be downloaded.
sv: Det gick inte att ladda ner bilden.

en: The image is too simple to find matches. TinEye requires a basic level of visual detail to successfully identify matches.
sv: Bilden är för enkel för att hitta matchningar. TinEye kräver en grundläggande nivå av visuell detalj för att framgångsrikt kunna identifiera matchningar.

en: Theme
sv: Tema

en: Theme style
sv: Tema stil

en: There are no more results. You can try to:
sv: Det finns inga mer resultat. Du kan testa:

en: There is currently no data available.
sv: Det finns för närvarande ingen data tillgänglig.

en: These cookies serve your sole convenience, we don't use these cookies to track you.
sv: Dessa kakor tjänar din egen bekvämlighet, vi använder inte dessa kakor för att spåra dig.

en: These settings are stored in your cookies, this allows us not to store this data about you.
sv: Dessa inställningar lagras i dina kakor, vilket gör att vi inte lagrar data om dig.

en: This entry has been superseded by
sv: Detta inlägg har ersatts av

en: This is the list of SearXNG's instant answering modules.
sv: Detta är listan med SearXNG:s direktsvarande moduler.

en: This is the list of cookies and their values SearXNG is storing on your computer.
sv: Detta är listan med kakor och dess värden som SearXNG förvarar på din dator.

en: This is the list of plugins.
sv: Detta är listan med plugins.

en: This plugin checks if the address of the request is a Tor exit-node, and informs the user if it is; like check.torproject.org, but from SearXNG.
sv: Denna plugin kontrollerar om adressen för begäran är en Tor-utgångsnod, och informerar användaren om det är; som check.torproject.org, men från SearXNG.

en: This site did not provide any description.
sv: Denna sida gav ingen beskrivning.

en: This tab does not exists in the user interface, but you can search in these engines by its !bangs.
sv: Den här fliken finns inte i gränssnittet, men du kan söka i dessa sökmotorer med deras !bangs.

en: Time range
sv: Tidsintervall

en: Tor check plugin
sv: Tor kontroll plugin

en: Tracker URL remover
sv: Bevakningswebbadress borttagare

en: Try searching for:
sv: Försök söka efter:

en: Type
sv: Typ

en: URL to restore your preferences in another browser
sv: URL för att återställa dina inställningar i en annan webbläsare

en: UV index
sv: UV-index

en: Updated at
sv: Uppdaterad vid

en: Uptime
sv: Upptid

en: User interface
sv: Användargränssnitt

en: Value
sv: Värde

en: View error logs and submit a bug report
sv: Visa felmeddelande och skicka en bugrapport

en: View source
sv: Visa källa

en: Views
sv: Visningar

en: Vim-like
sv: Vim-liknande

en: Visibility
sv: Synlighet

en: Warnings
sv: Varningar

en: Weight
sv: Vikt

en: What language do you prefer for search?
sv: Vilket språk föredrar du för att söka?

en: When enabled, the result page's title contains your query. Your browser can record this title
sv: När det är aktiverat innehåller resultatsidans titel din fråga. Din webbläsare kan spara denna titel

en: Wind
sv: Vind

en: With that list, you can assess SearXNG transparency.
sv: Med den listan kan du bedöma SearXNG-transparens.

en: You are not using Tor and you have this external IP address: {ip_address}
sv: Du använder inte Tor och du har denna externa IP-adress: {ip_address}

en: You are using Tor and it looks like you have this external IP address: {ip_address}
sv: Du använder Tor och det ser ut som att du har denna externa IP-adress: {ip_address}

en: Your IP is:
sv: Din IP address är:

en: Your user-agent is:
sv: Din användaragent är:

en: a privacy-respecting, open metasearch engine
sv: en privatlivs-respekterande, öppen metasökmotor

en: access denied
sv: åtkomst nekad

en: active users
sv: aktiva användare

en: answered
sv: svarad

en: apps
sv: appar

en: author
sv: författare

en: bitrate
sv: bithastighet

en: black
sv: svart

en: cached
sv: cachad

en: clear
sv: rensa

en: clicks
sv: klickar

en: closed
sv: stängd

en: comments
sv: kommentarer

en: community
sv: gemenskap

en: currently, there are no cookies defined.
sv: för närvarande finns det inga kakor definierade.

en: dark
sv: mörk

en: dictionaries
sv: uppslagsverk

en: files
sv: filer

en: general
sv: allmänt

en: hash digest
sv: hashvärde

en: hide map
sv: göm karta

en: hide media
sv: göm media

en: hide video
sv: göm video

en: images
sv: bilder

en: light
sv: ljus

en: lyrics
sv: låttext

en: magnet link
sv: magnetlänk

en: map
sv: karta

en: music
sv: musik

en: network error
sv: nätverksfel

en: news
sv: nyheter

en: onions
sv: lökar

en: open
sv: öppna

en: other
sv: annan

en: packages
sv: paket

en: parsing error
sv: tolkningsfel

en: points
sv: poäng

en: posts
sv: inlägg

en: proxied
sv: proxade

en: proxy error
sv: proxyfel

en: q&a
sv: frågor och svar

en: repo
sv: kodförråd

en: repos
sv: kodförråd

en: science
sv: vetenskap

en: scientific publications
sv: vetenskapliga publiceringar

en: search
sv: sök

en: search error
sv: sökfel

en: search page
sv: söksida

en: seconds
sv: sekunder

en: server API error
sv: server API-fel

en: show map
sv: visa karta

en: show media
sv: visa media

en: show video
sv: visa video

en: social media
sv: sociala medier

en: software wikis
sv: mjukvaruwikier

en: subscribers
sv: prenumeranter

en: timeout
sv: avbrott

en: title
sv: titel

en: too many requests
sv: för många förfrågningar

en: torrent file
sv: torrentfil

en: unexpected crash
sv: oförutsedd krasch

en: user
sv: användare

en: videos
sv: videor

en: votes
sv: röster

en: web
sv: webb

en: without further subgrouping
sv: utan ytterligare undergruppering

en: {hours} hour(s), {minutes} minute(s) ago
sv: {hours} timm(e/ar), {minutes} minut(er) sedan

en: {minutes} minute(s) ago
sv: {minutes} minut(er) sedan

en: {numCitations} citations from the year {firstCitationVelocityYear} to {lastCitationVelocityYear}
sv: {numCitations} citat från år {firstCitationVelocityYear} till {lastCitationVelocityYear}

en: {title} (OBSOLETE)
sv: {title} (FÖRÅLDRAD)
