searx - en to ru translation catalogue (313 entries)

en: !bang for its categories
ru: !bang для его категорий

en: !bang for this engine
ru: !bang для этого движка

en: About
ru: О программе

en: Access tokens for private engines
ru: Доступные токены для частных движков

en: Allow
ru: Использовать

en: Answers
ru: Ответы

en: Anytime
ru: Когда угодно

en: Author
ru: Автор

en: Auto-detect
ru: Авто-определение

en: Autocomplete
ru: Автодополнение

en: Automatically load next page when scrolling to bottom of current page
ru: Автоматически загружать следующую страницу при прокрутке до конца страницы

en: Average temp.
ru: Средняя темп.

en: Avoid paywalls by redirecting to open-access versions of publications when available
ru: Пробовать избегать платного доступа путём перенаправления на открытые версии публикаций

en: Back
ru: Назад

en: Back to top
ru: Наверх

en: Book rating
ru: Рейтинг книги

en: CAPTCHA
ru: КАПЧА

en: Calculate mathematical expressions via the search bar
ru: Считать математические выражения в строке поиска

en: Center Alignment
ru: Выравнивание по центру

en: Change SearXNG layout
ru: Изменить расположение элементов SearXNG

en: Change how forms are submitted
ru: Изменить содержание форм

en: Change the language of the layout
ru: Изменить язык интерфейса

en: Change the search engine used in the preferences:
ru: Измените поисковую систему, указанную в настройках:

en: Channel
ru: Канал

en: Checker
ru: Проверщик

en: Choose Auto-detect to let SearXNG detect the language of your query.
ru: Выберите Авто-определение, чтобы SearXNG сам определял язык вашего запроса.

en: Choose auto to follow your browser settings
ru: Выберите "автоматически" для использования настроек вашего браузера

en: Click on the magnifier to perform search
ru: Нажмите на лупу, чтобы выполнить поиск

en: Cloud cover
ru: Облачность

en: Code
ru: Код

en: Comment(s)
ru: Комментарии

en: Compute {functions} of the arguments
ru: Применяет функции {functions} к аргументам

en: Condition
ru: Условия

en: Contact instance maintainer
ru: Сопровождающий текущего зеркала

en: Convert between units
ru: Преобразовать единицы измерения

en: Converts strings to different hash digests.
ru: Рассчитывает контрольные суммы от строки.

en: Cookie name
ru: Cookie

en: Copied
ru: Скопировано

en: Copy
ru: Копировать

en: Copy preferences hash
ru: Скопировать хэш настроек

en: Could not download the list of Tor exit-nodes from: https://check.torproject.org/exit-addresses
ru: Не удалось загрузить список выходных узлов Tor с адреса https://check.torproject.org/exit-addresses

en: Could not read that image url. This may be due to an unsupported file format. TinEye only supports images that are JPEG, PNG, GIF, BMP, TIFF or WebP.
ru: Не удалось прочитать изображение по ссылки. Возможно это вызвано неподдерживаемым форматом файла. TinEye поддерживает только следующие форматы: JPEG, PNG, GIF, BMP, TIFF or WebP.

en: Current condition
ru: Текущие условия

en: Currently used search engines
ru: Используемые поисковые системы

en: Date
ru: Дата

en: Default categories
ru: Категории по умолчанию

en: Default language
ru: Язык по умолчанию

en: Description
ru: Описание

en: Disable all
ru: Отключить всё

en: Display the front page
ru: Показать главную страницу

en: Displays results in the center of the page (Oscar layout).
ru: Отображать результаты по центру страницы (макет Oscar).

en: Displays your IP if the query is "ip" and your user agent if the query contains "user agent".
ru: Показывать ваш IP-адрес по запросу "ip" и информацию о браузере по запросу "user agent".

en: Donate
ru: Пожертвовать

en: Download results
ru: Скачать результаты

en: Editor
ru: Редактор

en: Enable all
ru: Включить всё

en: Engine
ru: Движок

en: Engine name
ru: Поисковая система

en: Engine stats
ru: Статистика по поисковым системам

en: Engine tokens
ru: Токены движка

en: Engines
ru: Поисковые системы

en: Error loading the next page
ru: Не удалось загрузить следующую страницу

en: Errors and exceptions
ru: Ошибки и исключения

en: Errors:
ru: Ошибки:

en: Evening
ru: Вечер

en: Examples
ru: Пример

en: Exception
ru: Исключение

en: Failed checker test(s):
ru: Проваленные проверки:

en: Failed test
ru: Неудачный тест

en: Feels like
ru: Ощущается как

en: File quality
ru: Качество файла

en: Filename
ru: Имя файла

en: Filesize
ru: Размер файла

en: Filter content
ru: Отбирает только пристойные результаты

en: Find stuff as you type
ru: Показывать предложения по мере ввода запроса

en: Format
ru: Формат

en: Function
ru: Функция

en: General
ru: Общие

en: Generate different random values
ru: Генерирует разные случайные значения

en: Get directions
ru: Запрашивать маршруты

en: Go back to the previous page using the previous page button.
ru: Вернитесь на предыдущую страницу с помощью кнопки предыдущей страницы.

en: Go to %(search_page)s.
ru: Перейти к %(search_page)s.

en: HTTP Method
ru: Метод HTTP

en: HTTP connection error
ru: ошибка HTTP-соединения

en: HTTP error
ru: ошибка HTTP

en: HTTP protocol error
ru: Ошибка протокола HTTP

en: Hostnames plugin
ru: Плагин имён хостов

en: Hotkeys
ru: Горячие клавиши

en: Humidity
ru: Влажность

en: I confirm there is no existing bug about the issue I encounter
ru: Я подтверждаю, что не существует ошибки, связанной со встретившейся мне проблемой

en: If this is a public instance, please specify the URL in the bug report
ru: Если это публичное зеркало, пожалуйста, укажите ссылку в баг-репорте

en: Image proxy
ru: Прокси для картинок

en: Infinite scroll
ru: Бесконечная прокрутка

en: Info
ru: Информация

en: Information!
ru: Информация!

en: Insert copied preferences hash (without URL) to restore
ru: Вставить скопированный хэш настроек (без URL-адреса) для их восстановления

en: Interface language
ru: Язык интерфейса

en: Invalid settings
ru: Неверные настройки

en: Invalid settings, please edit your preferences
ru: Неправильные параметры, пожалуйста измените ваши настройки

en: Issue tracker
ru: Сообщить о проблеме

en: Journal
ru: Журнал

en: Keywords
ru: Ключевые слова

en: Language
ru: Язык

en: Last day
ru: Последние сутки

en: Last month
ru: Последний месяц

en: Last week
ru: Последняя неделя

en: Last year
ru: Последний год

en: Leecher
ru: Личи

en: Length
ru: Длительность

en: License
ru: Лицензия

en: Maintainer
ru: Сопровождающий

en: Max temp.
ru: Макс. темп.

en: Max time
ru: Максимальное время

en: Median
ru: Медиана

en: Message
ru: Сообщение

en: Messages from the search engines
ru: Сообщения от поисковых систем

en: Min temp.
ru: Мин. темп.

en: Moderate
ru: Умеренный

en: Morning
ru: Утро

en: Name
ru: Название

en: Navigate search results with hotkeys (JavaScript required). Press "h" key on main or result page to get help.
ru: Перемещаться по результатам поиска при помощи горячих клавиш (необходим JavaScript). Нажмите клавишу "h" на главной странице или странице результатов поиска для получения помощи.

en: Next page
ru: Следующая страница

en: Night
ru: Ночь

en: No HTTPS
ru: Без HTTPS

en: No item found
ru: Ничего не найдено

en: No results were found. You can try to:
ru: Не было найдено никаких результатов. Вы можете попробовать:

en: None
ru: Отключен

en: Noon
ru: Полдень

en: Note: specifying custom settings in the search URL can reduce privacy by leaking data to the clicked result sites.
ru: Внимание: использование URL с параметрами может привести к утечке данных на сайты, открытые из результатов поиска.

en: Number of Files
ru: Количество файлов

en: Number of results
ru: Количество результатов

en: Open Access DOI resolver
ru: Источник Open Access DOI

en: Open Access DOI rewrite
ru: Искать Open Access DOI

en: Open result links on new browser tabs
ru: Открывать результаты поиска в новых вкладках

en: Page not found
ru: Страница не найдена

en: Parameter
ru: Параметр

en: Percentage
ru: Процент

en: Perform search immediately if a category selected. Disable to select multiple categories
ru: Выполняйте мгновенный поиск при выборе категории. Выключите для выбора нескольких категорий сразу

en: Please check for existing bugs about this engine on GitHub
ru: Пожалуйста проверьте ныне существующие ошибки этого движка на GitHub

en: Popularity
ru: Популярность

en: Powered by
ru: Работает на

en: Preferences
ru: Настройки

en: Preferences hash
ru: Хэш настроек

en: Pressure
ru: Давление

en: Previous page
ru: Предыдущая страница

en: Privacy
ru: Конфиденциальность

en: Privacy policy
ru: Политика конфиденциальности

en: Processing
ru: Обработка

en: Project
ru: Проект

en: Project homepage
ru: Страница проекта

en: Proxying image results through SearXNG
ru: Проксировать изображения в результатах методами SearXNG

en: Public instances
ru: Публичные зеркала

en: Published date
ru: Дата публикации

en: Publisher
ru: Издатель

en: Query in the page's title
ru: Поисковый запрос в заголовке страницы

en: Random value generator
ru: Генератор случайных значений

en: Refresh the page.
ru: Обновите страницу.

en: Reliability
ru: Надёжность

en: Remove trackers arguments from the returned URL
ru: Удаление параметров для отслеживания пользователя из URL-адреса

en: Reset defaults
ru: Восстановить настройки по умолчанию

en: Resolution
ru: Разрешение

en: Response time
ru: Время отклика

en: Result count
ru: Число результатов

en: Results on new tabs
ru: Результаты в новых вкладках

en: Rewrite hostnames, remove results or prioritize them based on the hostname
ru: Переписывать имена хостов, удалять и приоритизировать результаты в зависимости от имён хостов

en: SSL error: certificate validation has failed
ru: ошибка SSL: проверка сертификата провалена

en: SafeSearch
ru: Безопасный поиск

en: Save
ru: Сохранить

en: Scores
ru: Попаданий

en: Search URL
ru: Ссылка поиска

en: Search URL of the currently saved preferences
ru: URL с сохраненными настройками

en: Search for another query or select another category (above).
ru: Выполните поиск с другим запросом или выберите другую категорию (выше).

en: Search for another query or select another category.
ru: Найдите другой запрос или выберите другую категорию.

en: Search for...
ru: Искать...

en: Search language
ru: Язык поиска

en: Search on category select
ru: Поиск по выбранной категории

en: Seeder
ru: Сиды

en: Select service used by DOI rewrite
ru: Выберите службу, используемую переписыванием «Цифрового идентификатора объекта»

en: Self Information
ru: Информация о себе

en: Sorry!
ru: Извините!

en: Source
ru: Источник

en: Source code
ru: Исходный код

en: Special Queries
ru: Особые запросы

en: Specifying custom settings in the preferences URL can be used to sync preferences across devices.
ru: URL-адреса с пользовательскими настройками можно использовать для синхронизации настроек между устройствами.

en: Start submiting a new issue on GitHub
ru: Откройте issue на GitHub

en: Statistics functions
ru: Статистические функции

en: Strict
ru: Строгий

en: Submit a new issue on Github including the above information
ru: Отправить новое сообщение о проблеме на Github, включая вышеуказанную информацию

en: Suggestions
ru: Предложения

en: Sunrise
ru: Восход

en: Sunset
ru: Закат

en: Supports selected language
ru: Поддерживает выбранный язык

en: Suspended
ru: Приостановлено

en: Switch to another instance:
ru: Поменяйте инстанцию на другую:

en: Tags
ru: Теги

en: Temperature
ru: Температура

en: The image could not be downloaded.
ru: Не удалось загрузить изображение.

en: The image is too simple to find matches. TinEye requires a basic level of visual detail to successfully identify matches.
ru: Изображение слишком простое для нахождения похожих. TinEye требует базовый уровень визуальных деталей для успешного определения совпадений.

en: Theme
ru: Тема

en: Theme style
ru: Стиль темы

en: There are no more results. You can try to:
ru: Больше никаких результатов нет. Вы можете попробовать:

en: There is currently no data available.
ru: На данный момент данные недоступны.

en: These cookies serve your sole convenience, we don't use these cookies to track you.
ru: Cookie нужны исключительно для вашего удобства, мы не используем cookie для слежки.

en: These settings are stored in your cookies, this allows us not to store this data about you.
ru: Все настройки сохраняются в cookie вашего браузера. Это позволяет нам не хранить о вас никаких данных на серверах.

en: This entry has been superseded by
ru: Эта запись была заменена на

en: This is the list of SearXNG's instant answering modules.
ru: Модули SearXNG с мгновенным ответом.

en: This is the list of cookies and their values SearXNG is storing on your computer.
ru: Список cookies и их значений, которые SearXNG хранит в вашем браузере.

en: This is the list of plugins.
ru: Список плагинов.

en: This plugin checks if the address of the request is a Tor exit-node, and informs the user if it is; like check.torproject.org, but from SearXNG.
ru: Этот плагин проверяет, принадлежит ли адрес запроса выходному узлу Tor и информирует пользователя если это так; как check.torproject.org, но от SearXNG.

en: This site did not provide any description.
ru: Этот сайт не предоставил описания.

en: This tab does not exists in the user interface, but you can search in these engines by its !bangs.
ru: Эта вкладка не существует в пользовательском интерфейсе, но вы можете искать в этих системах по ее !bangs.

en: Time range
ru: Временной диапазон

en: Tor check plugin
ru: Плагин проверки Tor'a

en: Total
ru: Всего

en: Tracker URL remover
ru: Убрать отслеживание URL

en: Try searching for:
ru: Попробуйте поискать:

en: Type
ru: Тип

en: URL to restore your preferences in another browser
ru: URL-адрес для восстановления ваших настроек в другом браузере

en: UV index
ru: УФ-индекс

en: Updated at
ru: Обновлено

en: Uptime
ru: Вр. работы

en: User interface
ru: Внешний вид

en: Value
ru: Значение

en: Version
ru: Версия

en: View error logs and submit a bug report
ru: Просмотр журнала ошибок и отправка отчета об ошибках

en: View source
ru: Перейти к источнику

en: Views
ru: Просмотры

en: Vim-like
ru: Наподобие Vim

en: Visibility
ru: Видимость

en: Warnings
ru: Предупреждения

en: Weight
ru: Вес

en: What language do you prefer for search?
ru: Какой язык предпочтителен для поиска?

en: When enabled, the result page's title contains your query. Your browser can record this title
ru: Добавить поисковый запрос в заголовок страницы с результатами. Браузер может сохранять этот заголовок

en: Wind
ru: Ветер

en: With that list, you can assess SearXNG transparency.
ru: SearXNG ничего от вас не скрывает.

en: You are not using Tor and you have this external IP address: {ip_address}
ru: Вы не используете Tor, и у вас следующий публичный IP-адрес: {ip_address}

en: You are using Tor and it looks like you have this external IP address: {ip_address}
ru: Вы не используете Tor. Ваш публичный IP-адрес: {ip_address}

en: Your IP is:
ru: Ваш IP-адрес:

en: Your user-agent is:
ru: Информация о вашем браузере:

en: a privacy-respecting, open metasearch engine
ru: открытая метапоисковая система, соблюдающая конфиденциальность

en: access denied
ru: доступ запрещён

en: active users
ru: активные пользователи

en: address
ru: адрес

en: answered
ru: ответил

en: apps
ru: приложения

en: author
ru: автор

en: auto
ru: автоматически

en: bitrate
ru: битрейт

en: cached
ru: веб-архив

en: clear
ru: очистить

en: clicks
ru: нажатия

en: closed
ru: закрыт

en: comments
ru: комментарии

en: community
ru: сообщество

en: currently, there are no cookies defined.
ru: в данный момент cookie-файлы не определены.

en: dark
ru: тёмная

en: dictionaries
ru: словари

en: files
ru: файлы

en: general
ru: общие

en: hash digest
ru: контрольная сумма

en: hide map
ru: скрыть карту

en: hide media
ru: скрыть медиа

en: hide video
ru: скрыть видео

en: images
ru: изображения

en: it
ru: ИТ

en: light
ru: светлая

en: lyrics
ru: текст песни

en: magnet link
ru: magnet-ссылка

en: map
ru: карты

en: music
ru: музыка

en: network error
ru: ошибка сети

en: news
ru: новости

en: onions
ru: .onion

en: open
ru: открыт

en: other
ru: другие

en: packages
ru: пакеты

en: parsing error
ru: ошибка разбора

en: points
ru: пункты

en: posts
ru: записи

en: proxied
ru: через прокси

en: proxy error
ru: ошибка прокси

en: q&a
ru: вопросы-ответы

en: radio
ru: радио

en: repo
ru: Репозиторий

en: repos
ru: репозитории

en: science
ru: наука

en: scientific publications
ru: научные публикации

en: search
ru: поиск

en: search error
ru: ошибка поиска

en: search page
ru: страница поиска

en: seconds
ru: сек.

en: server API error
ru: ошибка API сервера

en: show map
ru: показать карту

en: show media
ru: показать медиа

en: show video
ru: показать видео

en: social media
ru: социальные сети

en: software wikis
ru: программные вики

en: subscribers
ru: подписчики

en: timeout
ru: истекло время ожидания

en: title
ru: название

en: too many requests
ru: слишком много запросов

en: torrent file
ru: торрент-файл

en: tv
ru: ТВ

en: unexpected crash
ru: непредвиденная ошибка

en: user
ru: пользователь

en: videos
ru: видео

en: votes
ru: голоса

en: web
ru: веб

en: without further subgrouping
ru: без дополнительной разбивки на подгруппы

en: {hours} hour(s), {minutes} minute(s) ago
ru: {hours} час(ов), {minutes} минут(а) назад

en: {minutes} minute(s) ago
ru: {minutes} минут(-у) назад

en: {numCitations} citations from the year {firstCitationVelocityYear} to {lastCitationVelocityYear}
ru: {numCitations} цитирований с {firstCitationVelocityYear} года по {lastCitationVelocityYear}

en: {title} (OBSOLETE)
ru: {title} (УСТАРЕЛО)
