searx - en to ro translation catalogue (272 entries)

en: !bang for its categories
ro: !bang pentru categoriile sale

en: !bang for this engine
ro: !bang pentru acest motor de căutare

en: About
ro: Despre

en: Access tokens for private engines
ro: Tokenuri de acces pentru motoare de căutare private

en: Allow
ro: Permite

en: Answers
ro: Răspunsuri

en: Anytime
ro: Oricând

en: Author
ro: Autor

en: Auto-detect
ro: Auto-detectare

en: Autocomplete
ro: Completare automată

en: Automatically load next page when scrolling to bottom of current page
ro: Încarcă automat pagina următoare când se derulează la baza paginii curente

en: Avoid paywalls by redirecting to open-access versions of publications when available
ro: Evită „zidurile de plată” redirecționând către versiuni cu acces deschis ale publicațiilor când sunt disponibile

en: Back
ro: Înapoi

en: Back to top
ro: Înapoi sus

en: Book rating
ro: Recenzia cărții

en: Bytes
ro: Octeți

en: Center Alignment
ro: Aliniere centrală

en: Change SearXNG layout
ro: Schimbă aspectul la SearXNG

en: Change how forms are submitted
ro: Schimba cum forumurile sunt trimise

en: Change the language of the layout
ro: Schimbă limba aspectului

en: Change the search engine used in the preferences:
ro: Schimbați motorul de căutare folosit în preferințe:

en: Channel
ro: Canal

en: Checker
ro: Verificator

en: Choose Auto-detect to let SearXNG detect the language of your query.
ro: Selectați Auto-detect pentru a lăsa SearXNG să detecteze limba căutării dumneavoastră.

en: Choose auto to follow your browser settings
ro: Selectați auto pentru a urma setările browserului dvs

en: Click on the magnifier to perform search
ro: Apăsați pe lupă pentru a executa căutarea

en: Code
ro: Cod

en: Comment(s)
ro: Comentariu(ii)

en: Compute {functions} of the arguments
ro: Calculează {functions} din argumente

en: Contact instance maintainer
ro: Contactați întreținătorul instanței

en: Converts strings to different hash digests.
ro: Convertește șirurile în diferite rezumate hash.

en: Cookie name
ro: Nume cookie

en: Cookies
ro: Cookie-uri

en: Copied
ro: Copiat

en: Copy
ro: Copiați

en: Copy preferences hash
ro: Copiaza hash-ul preferintelor

en: Could not download the list of Tor exit-nodes from: https://check.torproject.org/exit-addresses
ro: Nu a putut fi descărcată lista de noduri de ieșire Tor de la: https://check.torproject.org/exit-addresses

en: Could not read that image url. This may be due to an unsupported file format. TinEye only supports images that are JPEG, PNG, GIF, BMP, TIFF or WebP.
ro: URL-ul imaginii nu a putut fi citit. O posibilă cauză ar putea fi un format de fișier nesuportat. TinEye suportă doar imagini care sunt JPEG, PNG,GIF, BMP, TIFF sau WebP.

en: Currently used search engines
ro: Motoarele de căutare folosite curent

en: Date
ro: Dată

en: Default categories
ro: Categorii implicite

en: Default language
ro: Limbă implicită

en: Description
ro: Descriere

en: Display the front page
ro: Afișați prima pagină

en: Displays results in the center of the page (Oscar layout).
ro: Afișează rezultatele pe centrul paginii (amplasare Oscar).

en: Displays your IP if the query is "ip" and your user agent if the query contains "user agent".
ro: Afișează IP-ul dacă interogarea este „ip” și agentul de utilizator dacă interogarea conține „user agent”.

en: Donate
ro: Donează

en: Download results
ro: Descarcă rezultate

en: Engine
ro: Motor

en: Engine name
ro: Numele motorului

en: Engine stats
ro: Statisticile motorului

en: Engine tokens
ro: Tokenurile motorului

en: Engines
ro: Motoare de căutare

en: Engines cannot retrieve results
ro: Motoarele nu pot obține rezultate

en: Error loading the next page
ro: Eroare la încărcarea paginii următoare

en: Error!
ro: Eroare!

en: Errors and exceptions
ro: Erori și excepții

en: Errors:
ro: Erori:

en: Evening
ro: Seara

en: Examples
ro: Exemple

en: Exception
ro: Excepție

en: Failed checker test(s):
ro: Testele verificatoare au eșuat

en: Failed test
ro: Test eșuat

en: File quality
ro: Calitatea fișierului

en: Filename
ro: Numele fișierului

en: Filesize
ro: Dimensiune fișier

en: Filter content
ro: Filtrează conținutul

en: Find stuff as you type
ro: Găsește lucruri în timp ce tastezi

en: Function
ro: Funcție

en: General
ro: Generale

en: Generate different random values
ro: Generează valori aleatoare diferite

en: Get directions
ro: Gaseste directia

en: Go back to the previous page using the previous page button.
ro: Reveniți la pagina anterioară folosind butonul pentru pagina anterioară.

en: Go to %(search_page)s.
ro: Navighează la %(search_page)s.

en: HTTP Method
ro: Metodă HTTP

en: HTTP connection error
ro: eroare conexiune HTTP

en: HTTP error
ro: eroare HTTP

en: HTTP protocol error
ro: eroare protocol HTTP

en: Hostname replace
ro: Schimbă hostname-ul

en: Hotkeys
ro: Taste rapide

en: I confirm there is no existing bug about the issue I encounter
ro: Confirm ca nu exista nici un bug in legatura cu situatia pe care o intampin

en: If this is a public instance, please specify the URL in the bug report
ro: Dacă aceasta este o instanța publică, vă rog să specificați URL-ul în raportul erorii

en: Image proxy
ro: Proxy de imagini

en: Infinite scroll
ro: Derulare infinită

en: Info
ro: Informații

en: Information!
ro: Informație!

en: Interface language
ro: Limba interfeței

en: Invalid settings
ro: Configurări nevalide

en: Invalid settings, please edit your preferences
ro: Configurări nevalide, modificați preferințele

en: Issue tracker
ro: Urmăritor de probleme

en: Journal
ro: Jurnal

en: Keywords
ro: Cuvinte cheie

en: Language
ro: Limba

en: Last day
ro: Ultima zi

en: Last month
ro: Ultima lună

en: Last week
ro: Ultima săptămână

en: Last year
ro: Ultimul an

en: Leecher
ro: Sursă incompletă

en: Length
ro: Lungime

en: License
ro: Licența

en: Max time
ro: Timp maxim

en: Message
ro: Mesaj

en: Messages from the search engines
ro: Mesaje de la motoarele de căutare

en: Moderate
ro: Moderat

en: Morning
ro: Dimineata

en: Name
ro: Nume

en: Navigate search results with hotkeys (JavaScript required). Press "h" key on main or result page to get help.
ro: Navigați în rezultatele căutării cu ajutorul tastelor rapide (JavaScript este necesar). Apăsați tasta "h" pe pagina principală sau pe pagina de rezultate pentru a obține ajutor.

en: Next page
ro: Pagina următoare

en: Night
ro: Noapte

en: No HTTPS
ro: Fara HTTPS

en: No item found
ro: Niciun element găsit

en: No results were found. You can try to:
ro: Niciun rezultat nu a fost găsit. Puteți încerca să:

en: None
ro: Nimic

en: Noon
ro: Pranz

en: Note: specifying custom settings in the search URL can reduce privacy by leaking data to the clicked result sites.
ro: Notă: specificând configurări personalizate în URL-ul de căutare poate reduce nivelul de confidențialitate prin scurgerea datelor către siturile accesate la căutare.

en: Number of Files
ro: Numărul fișierelor

en: Number of results
ro: Numărul de rezultate

en: Open Access DOI resolver
ro: Rezolvator de acces deschis DOI

en: Open Access DOI rewrite
ro: Rescriere DOI cu acces deschis

en: Open result links on new browser tabs
ro: Deschide legăturile rezultate în taburi noi

en: Page not found
ro: Pagină negăsită

en: Parameter
ro: Parametru

en: Percentage
ro: Procentaj

en: Perform search immediately if a category selected. Disable to select multiple categories
ro: Efectuează căutarea imediat dacă este selectată o categorie. Dezactivat pentru a selecta mai multe categorii

en: Please check for existing bugs about this engine on GitHub
ro: Vă rog să verificați existența erorilor în legătură cu acest motor de căutare pe GitHub

en: Powered by
ro: Motorizat de

en: Preferences
ro: Preferințe

en: Previous page
ro: Pagina precedentă

en: Privacy
ro: Confidențialitate

en: Privacy policy
ro: Politica de Confidențialitate

en: Processing
ro: Prelucrare

en: Proxying image results through SearXNG
ro: Trimitere prin proxy a rezultatelor imagini prin SearXNG

en: Public instances
ro: Instanțe publice

en: Published date
ro: Data publicării

en: Publisher
ro: Editura

en: Query in the page's title
ro: Afișați căutarea în titlul paginii

en: Random value generator
ro: Generator de numere aleatorii

en: Refresh the page.
ro: Reîncărcați pagina.

en: Reliability
ro: Fiabilitate

en: Remove trackers arguments from the returned URL
ro: Elimină argumentele urmăritorului din URL-ul returnat

en: Reset defaults
ro: Restabilește la valorile implicite

en: Resolution
ro: Rezoluție

en: Response time
ro: Timp de răspuns

en: Result count
ro: Număr de rezultate

en: Results on new tabs
ro: Rezultate în taburi noi

en: Rewrite result hostnames or remove results based on the hostname
ro: Rescrie hostname-urile rezultate sau șterge rezultatele bazate pe hostname

en: SSL error: certificate validation has failed
ro: Eroare SSL: validarea certificatului a esuat

en: SafeSearch
ro: CăutareSigură

en: Save
ro: Salvați

en: Scores
ro: Scoruri

en: Search URL
ro: URL de căutare

en: Search URL of the currently saved preferences
ro: URL-ul de căutare al preferințelor salvate curent

en: Search for another query or select another category (above).
ro: Căutați pentru un alt termen sau selectați altă categorie (deasupra).

en: Search for another query or select another category.
ro: Căutați folosind o altă solicitare sau selectați altă categorie.

en: Search for...
ro: Caută...

en: Search language
ro: Limba de căutare

en: Search on category select
ro: Caută la selectarea categoriei

en: Seeder
ro: Sursă completă

en: Select service used by DOI rewrite
ro: Selectionarea unui serviciu folosit pentru rescrierea DOI

en: Self Information
ro: Informații despre sine

en: Sorry!
ro: Ne pare rău!

en: Source
ro: Sursă

en: Source code
ro: Cod sursă

en: Special Queries
ro: Întrebări speciale

en: Specifying custom settings in the preferences URL can be used to sync preferences across devices.
ro: Specificând setări personalizate în URLul de preferințe poate fi folosit pentru sincronizarea preferințelor pe toate aparatele.

en: Start submiting a new issue on GitHub
ro: Începe prin a trimite o nouă problemă la GiHub

en: Statistics functions
ro: Funcții statistice

en: Strict
ro: strictă

en: Submit a new issue on Github including the above information
ro: Deschide un nou caz pe Github, cu toate informațiile din partea de deasupra incluse

en: Suggestions
ro: Sugestii

en: Supports selected language
ro: Suportă limba selectată

en: Suspended
ro: Întrerupt

en: Switch to another instance:
ro: Treceți la o altă instanță:

en: Tags
ro: Etichete

en: The image could not be downloaded.
ro: Imaginea nu a putut fi descărcată.

en: The image is too simple to find matches. TinEye requires a basic level of visual detail to successfully identify matches.
ro: Imaginea este prea simplă pentru a găsi potriviri. TinEye necesită cel putin un nivel minimal al detaliilor pentru a găsi cu succes potriviri.

en: Theme
ro: Temă

en: Theme style
ro: Stilul temei

en: There are no more results. You can try to:
ro: Nu mai sunt rezultate. Puteți să:

en: There is currently no data available.
ro: Deocamdată nu există date disponibile.

en: These cookies serve your sole convenience, we don't use these cookies to track you.
ro: Aceste cookie-uri servesc doar pentru conveniența dumneavoastră, noi nu stocăm aceste cookie-uri pentru a vă urmări.

en: These settings are stored in your cookies, this allows us not to store this data about you.
ro: Aceste configurări sunt stocate în cookie-uri, ceea ce ne permite să nu stocăm aceste date despre dumeavoastră.

en: This entry has been superseded by
ro: Această intrare a fost inlocuită de

en: This is the list of SearXNG's instant answering modules.
ro: Aceasta este lista modulelor de răspuns instantaneu ale SearXNG.

en: This is the list of cookies and their values SearXNG is storing on your computer.
ro: Aceasta este lista de cookie-uri și valorile lor pe care SearXNG le stochează pe computerul dvs.

en: This is the list of plugins.
ro: Aceasta este lista pluginurilor.

en: This plugin checks if the address of the request is a Tor exit-node, and informs the user if it is; like check.torproject.org, but from SearXNG.
ro: Acest plugin verifică dacă adresa solicitării este un nod de ieșire Tor și informează utilizatorul dacă este; la fel ca check.torproject.org, dar de la SearXNG.

en: This site did not provide any description.
ro: Acest site nu a oferit nici o descriere.

en: This tab does not exists in the user interface, but you can search in these engines by its !bangs.
ro: Acest tab nu există în interfața de utilizator, dar o puteți căuta în aceste motoare de căutare după !bangs specifice lor.

en: Time range
ro: Interval de timp

en: Tor check plugin
ro: Activeaza plugin Tor

en: Tracker URL remover
ro: Eliminator de URL pentru urmăritor

en: Try searching for:
ro: Încercați să căutați după:

en: Type
ro: Tip

en: URL to restore your preferences in another browser
ro: URL pentru revindecarea preferințelor dintr-un alt browser

en: Uptime
ro: Timpul de funcționare

en: User interface
ro: Interfața pentru utilizator

en: Value
ro: Valuare

en: Version
ro: Versiune

en: View error logs and submit a bug report
ro: Vizualizați jurnalele de erori și trimiteți un raport de eroare

en: View source
ro: Vizualizare sursă

en: Vim-like
ro: Similare cu Vim

en: Warnings
ro: Avertismente

en: Weight
ro: Greutate

en: What language do you prefer for search?
ro: Ce limbă preferați pentru căutare?

en: When enabled, the result page's title contains your query. Your browser can record this title
ro: Când este activat, titlul paginii de rezultate conține căutarea dvs. Browserul dumneavoastră poate înregistra acest titlu

en: With that list, you can assess SearXNG transparency.
ro: Cu această listă, puteți evalua transparența SearXNG.

en: You are not using Tor and you have this external IP address: {ip_address}
ro: Nu folosiți Tor și aveți această adresă de IP externă: {ip_address}

en: You are using Tor and it looks like you have this external IP address: {ip_address}
ro: Folosiți Tor și pare că aveți această adresă de IP externă: {ip_address}

en: a privacy-respecting, open metasearch engine
ro: motor de cautare gratuit ce respecta intimitatea

en: access denied
ro: Acces interzis

en: address
ro: adresă

en: apps
ro: aplicații

en: author
ro: autor

en: auto
ro: automat

en: bitrate
ro: rata de biți

en: cached
ro: stocat temporar

en: clear
ro: Ștergeți

en: clicks
ro: click-uri

en: comments
ro: Comentarii

en: community
ro: comunitate

en: currently, there are no cookies defined.
ro: momentan, nu există cookie-uri definite.

en: dark
ro: întunecat

en: dictionaries
ro: dicționare

en: files
ro: fișiere

en: hash digest
ro: rezumat hash

en: hide map
ro: ascunde harta

en: hide media
ro: ascunde media

en: hide video
ro: ascunde video

en: images
ro: imagini

en: light
ro: luminos

en: lyrics
ro: versuri

en: magnet link
ro: legătură magnet

en: map
ro: harta

en: music
ro: muzică

en: network error
ro: eroare rețea

en: news
ro: știri

en: onions
ro: cepe

en: other
ro: alta

en: packages
ro: pachete

en: parsing error
ro: eroare de transpunere

en: posts
ro: Postări

en: proxied
ro: delegat

en: proxy error
ro: eroare proxy

en: q&a
ro: î&r

en: repo
ro: arhive digitale

en: repos
ro: repozitorii

en: science
ro: știință

en: scientific publications
ro: lucrări științifice

en: search
ro: căutați

en: search error
ro: eroare de căutare

en: search page
ro: pagină de căutare

en: server API error
ro: eroare la API pe Server

en: show map
ro: arată harta

en: show media
ro: arată media

en: show video
ro: arată video

en: social media
ro: rețele sociale

en: software wikis
ro: enciclopedii de programe

en: timeout
ro: pauza

en: title
ro: Titlu

en: too many requests
ro: Prea multe solicitări

en: torrent file
ro: fișier torrent

en: unexpected crash
ro: inchidere fortata neasteptata

en: user
ro: utilizator

en: videos
ro: videouri

en: votes
ro: voturi

en: web
ro: internet

en: without further subgrouping
ro: fără subgrupări suplimentare

en: {hours} hour(s), {minutes} minute(s) ago
ro: {hours} oră(e), {minutes} minut(e) în urmă

en: {minutes} minute(s) ago
ro: {minutes} minut(e) în urmă

en: {numCitations} citations from the year {firstCitationVelocityYear} to {lastCitationVelocityYear}
ro: {numCitations} Citații din acest an {firstCitationVelocityYear} pâna la {lastCitationVelocityYear}

en: {title} (OBSOLETE)
ro: {title} {OBSOLETE}
