searx - en to he translation catalogue (341 entries)

en: !bang for its categories
he: !bang לקטגוריות

en: !bang for this engine
he: !bang למנוע זה

en: A URL containing your preferences. This URL can be used to restore your settings on a different device.
he: כתובת URL המכילה את ההעדפות שלך. ניתן להשתמש בכתובת URL זו כדי לשחזר את ההגדרות שלך במכשיר אחר.

en: About
he: אודות

en: Access tokens for private engines
he: קוד גישה (access token) למנועים פרטיים

en: Ahmia blacklist
he: הרשימה השחורה של Ahmia

en: Allow
he: הפעל

en: Answers
he: תשובות

en: Anytime
he: כל זמן

en: Author
he: מחבר

en: Auto-detect
he: זיהוי אוטומטי

en: Autocomplete
he: השלמה אוטומטית

en: Average temp.
he: טמפ' ממוצעת

en: Avoid paywalls by redirecting to open-access versions of publications when available
he: הימנע מגרסאות paywall על ידי הכוונה מחודשת לגרסאות כניסה-חופשית של כתבי-עת כאשר ישנן

en: Back
he: חזור

en: Back to top
he: בחזרה למעלה

en: Basic Calculator
he: מחשבון בסיסי

en: Book rating
he: דירוג ספרים

en: Calculate mathematical expressions via the search bar
he: חשב ביטויים מתמטיים באמצעות שורת החיפוש

en: Center Alignment
he: יישור מרכז

en: Change how forms are submitted
he: שנה את אופן הגשת הטפסים

en: Change result URL formatting
he: שנה עיצוב כתובת תוצאות

en: Change the language of the layout
he: שנה את שפת הממשק

en: Change the search engine used in the preferences:
he: שינוי מנוע החיפוש בהגדרות:

en: Channel
he: ערוץ

en: Checker
he: בודק

en: Choose Auto-detect to let SearXNG detect the language of your query.
he: הפעל זיהוי-אוטומטי על מנת ש-SearXNG יזהה את שפת השאילתה שלך.

en: Choose auto to follow your browser settings
he: בחר אוטומטית כדי לשמור על התאמה עם הגדרות הדפדפן שלי

en: Click on the magnifier to perform search
he: לחץ על זכוכית המגדלת כדי לחפש

en: Cloud cover
he: כיסוי עננים

en: Cloudy
he: מעונן

en: Code
he: קוד

en: Comment(s)
he: הערות

en: Compute {func} of the arguments
he: חשב {func} של הארגומנטים

en: Condition
he: תנאים

en: Contact instance maintainer
he: צור קשר עם מפעיל השירת

en: Convert between units
he: המר בין יחידות

en: Cookie name
he: שם עוגייה

en: Cookies
he: עוגיות

en: Copied
he: הועתק

en: Copy
he: העתק

en: Copy preferences hash
he: Hash העדפות העתקה

en: Could not download the list of Tor exit-nodes from
he: לא ניתן להוריד את רשימת נקודות היציאה של Tor מ-

en: Could not read that image url. This may be due to an unsupported file format. TinEye only supports images that are JPEG, PNG, GIF, BMP, TIFF or WebP.
he: לא ניתן היה לקרוא את כתובת האתר של התמונה. ייתכן שהסיבה לכך היא פורמט קובץ שאינו נתמך. TinEye תומך רק בתמונות שהן JPEG, PNG, GIF, BMP, TIFF או WebP.

en: Current condition
he: תנאים כרגע

en: Currently used search engines
he: מנועי חיפוש שמופעלים כעת

en: Date
he: תאריך

en: Default categories
he: קטגוריות עיקריות

en: Default language
he: שפה ברירת מחדל

en: Definitions
he: הגדרות

en: Description
he: תיאור

en: Digital Object Identifier (DOI)
he: מזהה אוביקט דיגיטלי (DOI)

en: Disable all
he: בטל הכל

en: Display favicons near search results
he: הצג Favicons קרוב לתוצאות החיפוש

en: Display the front page
he: הצג את העמוד הראשי

en: Displays your IP if the query is "ip" and your user agent if the query is "user-agent".
he: מציג את ה-IP שלך אם השאילתא היא "ip" ואת סוכן המשתמש שלך אם השאילתא היא "user-agent".

en: Donate
he: תרומות

en: Download results
he: הורד תוצאות

en: Editor
he: עורך

en: Enable all
he: אפשר הכל

en: Engine
he: מנוע

en: Engine name
he: שם מנוע

en: Engine stats
he: סטטיסטיקת מנוע חיפוש

en: Engine tokens
he: קוד (token) מנוע

en: Engines
he: מנועים

en: Error loading the next page
he: שגיאה בטעינת העמוד הבא

en: Errors and exceptions
he: שגיאות וחריגים

en: Errors:
he: שגיאות:

en: Evening
he: ערב

en: Examples
he: דוגמאות

en: Exception
he: חריג

en: Failed checker test(s):
he: מבחני בודק שכשלו:

en: Failed test
he: מבחן נכשל

en: Fair
he: סביר

en: Favicon Resolver
he: מפענח Favicon

en: Feels Like
he: מרגיש כמו

en: Feels like
he: מרגיש כמו

en: File quality
he: איכות קובץ

en: Filename
he: שם קובץ

en: Filesize
he: גודל קובץ

en: Filter content
he: סנן תוכן

en: Filter out onion results that appear in Ahmia's blacklist.
he: מסנן תוצאות onion שמופיעות ברשימת השחורה של Ahmia.

en: Fog
he: ערפל

en: Format
he: פורמט

en: Full
he: מלא

en: Function
he: פונקציה

en: General
he: כללי

en: Generate different random values
he: מייצרת ערכים אקראיים שונים

en: Go back to the previous page using the previous page button.
he: חזור לדף הקודם באמצעות כפתור הדף הקודם.

en: Go to %(search_page)s.
he: המשך לעמוד %(search_page)s.

en: HTTP Method
he: שיטת HTTP

en: HTTP connection error
he: שגיאת חיבור HTTP

en: HTTP error
he: שגיאת HTTP

en: HTTP protocol error
he: שגיאת פרוטוקול HTTP

en: Hash plugin
he: תוסף גיבוב

en: Heavy rain
he: גשם כבד

en: Heavy rain and thunder
he: גשם כבד ורעם

en: Heavy rain showers
he: ממטרי גשם עזים

en: Heavy rain showers and thunder
he: ממטרי גשם עזים ורעמים

en: Heavy sleet
he: שלג עז

en: Heavy sleet and thunder
he: שלג עז ורעמים

en: Heavy sleet showers
he: ממטרי שלג עזים

en: Heavy sleet showers and thunder
he: ממטרי שלג ורעמים כבדים

en: Heavy snow
he: שלג כבד

en: Heavy snow and thunder
he: שלג כבד ורעמים

en: Heavy snow showers
he: ממטרי שלג כבדים

en: Heavy snow showers and thunder
he: ממטרי שלג כבדים ורעמים

en: Host
he: מארח

en: Hostnames plugin
he: תוסף כתובות

en: Hotkeys
he: קיצורי-דרך

en: Humidity
he: לחות

en: I confirm there is no existing bug about the issue I encounter
he: אני מאשר שאין באג קיים לגבי הבעיה שאני נתקל בה

en: If this is a public instance, please specify the URL in the bug report
he: אם זה מופע ציבורי, אנא ציין את כתובת האתר בדוח הבאג

en: Image proxy
he: פרוקסי תמונה

en: Infinite scroll
he: גלילה אינסופית

en: Info
he: מידע

en: Information!
he: מידע!

en: Insert copied preferences hash (without URL) to restore
he: הכנס hash העדפות מועתק (ללא URL) על מנת לשחזר

en: Interface language
he: שפת ממשק

en: Invalid settings
he: הגדרות לא תקינות

en: Invalid settings, please edit your preferences
he: הגדרות לא תקינות, עליך לתקן את ההעדפות שלך

en: Issue tracker
he: דווח על בעיה

en: Journal
he: יומן

en: Keywords (first word in query)
he: מילות מפתח (מילה ראשונה בשאילתה)

en: Language
he: שפה

en: Last day
he: מהיום האחרון

en: Last month
he: מהחודש האחרון

en: Last week
he: מהשבוע האחרון

en: Last year
he: מהשנה האחרונה

en: Leecher
he: יונקים

en: Length
he: אורך

en: License
he: רשיון

en: Light rain
he: גשם קל

en: Light rain and thunder
he: גשם קל ורעמים

en: Light rain showers
he: ממטרי גשם קלים

en: Light rain showers and thunder
he: ממטרי גשם קלים ורעמים

en: Light sleet
he: שלג קל

en: Light sleet and thunder
he: שלג קל ורעמים

en: Light sleet showers
he: ממטרי שלג קלים

en: Light sleet showers and thunder
he: ממטרי שלג קלים ורעמים

en: Light snow and thunder
he: שלג קל ורעמים

en: Light snow showers and thunder
he: ממטרי שלג קלים ורעמים

en: Maintainer
he: משמר

en: Max temp.
he: טמפ' מקסימלית

en: Max time
he: זמן מירבי

en: Median
he: חציון

en: Message
he: הודעה

en: Messages from the search engines
he: הודעות ממנועי החיפוש

en: Min temp.
he: טמפ' מינימלית

en: Moderate
he: מתון

en: Morning
he: בוקר

en: Name
he: שם

en: Navigate search results with hotkeys (JavaScript required). Press "h" key on main or result page to get help.
he: נווט בתוצאות החיפוש באמצעות קיצורי דרך (יש צורך ב-JavaScript). לחץ "h" בדף הראשי או בדף התוצאות על מנת לקבל עזרה.

en: Next page
he: עמוד הבא

en: Night
he: לילה

en: No HTTPS
he: בלי HTTPS

en: No item found
he: לא נמצא פריט

en: No results were found. You can try to:
he: אין תוצאות לחיפוש. שווה לנסות את הצעד הבא:

en: None
he: כבוי

en: Noon
he: צהריים

en: Note: specifying custom settings in the search URL can reduce privacy by leaking data to the clicked result sites.
he: הערה: ציון ערכים מותאמים בתוך URL חיפוש יכול להפחית פרטיות תוך כדי הדלפת מידע לאתרים שלחצת עליהם בעמוד התוצאות.

en: Number of Files
he: מספר קבצים

en: Number of results
he: מספר תוצאות

en: Open Access DOI resolver
he: מפענח Open Access DOI

en: Open Access DOI rewrite
he: שכתוב Open Access DOI

en: Page not found
he: עמוד לא נמצא

en: Parameter
he: פרמטר

en: Partly cloudy
he: מעונן חלקית

en: Percentage
he: אחוז

en: Please check for existing bugs about this engine on GitHub
he: בדוק אם קיימים באגים לגבי מנוע זה ב-GitHub

en: Popularity
he: פופולאריות

en: Powered by
he: מופעל באמצעות

en: Preferences
he: העדפות

en: Preferences hash
he: Hash העדפות

en: Pressure
he: לחץ

en: Pretty
he: יפה

en: Previous page
he: עמוד קודם

en: Privacy
he: פרטיות

en: Privacy policy
he: פוליסת פרטיות

en: Processing
he: עיבוד

en: Project
he: פרויקט

en: Project homepage
he: דף בית הפרויקט

en: Public instances
he: שרתים מקבילים

en: Published date
he: תאריך פרסום

en: Publisher
he: מפרסם

en: Query in the page's title
he: שאילתא בכותרת העמוד

en: Rain
he: גשם

en: Rain and thunder
he: גשם ורעמים

en: Refresh the page.
he: טעינת הדף מחדש.

en: Reliability
he: מהימנות

en: Remove trackers arguments from the returned URL
he: הסר ארגומנטי איתור מתוך URL מוחזר

en: Reset defaults
he: אפס העדפות

en: Resolution
he: רזולוציה

en: Response time
he: זמן תגובה

en: Result count
he: ספירת תוצאות

en: SSL error: certificate validation has failed
he: שגיאת SSL: אימות התעודה נכשל

en: SafeSearch
he: חיפוש בטוח

en: Save
he: שמור

en: Scores
he: דירוג

en: Search URL
he: כתובת URL חיפוש

en: Search URL of the currently saved preferences
he: כתובת URL חיפוש של ההעדפות שנשמרו

en: Search for another query or select another category (above).
he: שווה לנסות שאילתה או קטגוריה אחרת (למעלה).

en: Search for another query or select another category.
he: חפש שאילתה אחרת או בחר קטגוריה אחרת.

en: Search for...
he: הקלד מילות חיפוש...

en: Search language
he: שפת חיפוש

en: Search on category select
he: חפש בעת בחירת קטגוריה

en: Seeder
he: זורעים

en: Select service used by DOI rewrite
he: בחר שירות המשתמש בשכתוב DOI

en: Self Information
he: מידע עצמי

en: Show route in map ..
he: הצג מסלול במפה ..

en: Snow
he: שלג

en: Sorry!
he: סליחה!

en: Source
he: מקור

en: Source code
he: קוד מקור

en: Special Queries
he: שאילתות מיוחדות

en: Start submitting a new issue on GitHub
he: התחל להגיש גיליון חדש ב- GitHub

en: Strict
he: מחמיר

en: Submit a new issue on Github including the above information
he: שלח בעיה חדשה ב-Github הכוללת את המידע לעיל

en: Suggestions
he: הצעות

en: Sunrise
he: זריחה

en: Sunset
he: שקיעה

en: Supports selected language
he: תומך בשפה נבחרת

en: Suspended
he: מושהה

en: Switch to another instance:
he: להחלפת שרת:

en: Synonyms
he: מילים נפרדות

en: Tags
he: תגים

en: Temperature
he: טמפרטורה

en: The image could not be downloaded.
he: אי אפשר להוריד את תמונה זו.

en: The image is too simple to find matches. TinEye requires a basic level of visual detail to successfully identify matches.
he: התמונה הזו הינה יותר מידי פשוטה מכדי למצוא התאמות. TinEye צריך רמה בסיסית של פרטים חזותיים כדי להצליח למצוא התאמות.

en: Theme
he: מוטיב

en: Theme style
he: סגנון מוטיב

en: There are no more results. You can try to:
he: אין תוצאות נוספות. שווה לנסות את הדבר הבא:

en: There is currently no data available.
he: אין כעת מידע זמין.

en: This entry has been superseded by
he: רשומה זו הוחלפה על ידי

en: This is the list of SearXNG's instant answering modules.
he: זוהי רשימת המודולים של המענה המיידי של SearXNG.

en: This is the list of cookies and their values SearXNG is storing on your computer.
he: זוהי רשימת העוגיות וערכיהן אשר SearXNG מאחסן על המחשב שלך.

en: This is the list of plugins.
he: זוהי הרשימת של תוספות.

en: This plugin checks if the address of the request is a Tor exit-node, and informs the user if it is; like check.torproject.org, but from SearXNG.
he: תוסף זה בודק אם הכתובת של הבקשה היא צומת יציאה של TOR, ומודיע למשתמש אם כן, כמו check.torproject.org אבל מ-SearXNG.

en: This site did not provide any description.
he: אתר זה לא סיפק תיאור.

en: Time range
he: טווח זמן

en: Tor check plugin
he: טור בודק תוסף

en: Total
he: סה״כ

en: Tracker URL remover
he: הסרת Tracker URL

en: Try searching for:
he: נסה לחפש:

en: Type
he: סוג

en: URL formatting
he: עיצוב כתובת אתר

en: URL to restore your preferences in another browser
he: כתובת אתר לשחזור ההעדפות שלך בדפדפן אחר

en: UV index
he: מדד קרינת UV

en: Unit converter plugin
he: תוסף המרה של יחידות

en: Updated at
he: עודכן ב

en: Uptime
he: זמינות

en: User interface
he: ממשק משתמש

en: Value
he: ערך

en: Version
he: גרסה

en: View error logs and submit a bug report
he: צפה ביומני שגיאה ושלח דיווח על בעיה

en: View source
he: צפה במקור

en: Views
he: צפיות

en: Vim-like
he: דמוי-Vim

en: Visibility
he: נראות

en: Warnings
he: אזהרות

en: Weight
he: משקל

en: What language do you prefer for search?
he: באיזו שפה ברצונך לחפש?

en: When enabled, the result page's title contains your query. Your browser can record this title
he: כאשר אפשרות זאת פעילה, כותרת עמוד התוצאות תכיל את השאילתא שלך. הדפדפן שלך יכול לתעד את כותרת זאת

en: Wind
he: רוח

en: You are not using Tor and you have the external IP address
he: אינך משתמש ב-Tor וברשותך כתובת ה-IP החיצונית

en: You are using Tor and it looks like you have the external IP address
he: הינך משתמש ב-Tor ונראה שברשותך כתובת ה-IP החיצונית

en: Your IP is:
he: ה-IP שלך הוא:

en: Your user-agent is:
he: סוכן המשתמש שלך הוא:

en: a privacy-respecting, open metasearch engine
he: מנוע מטא-חיפוש בקוד חופשי המכבד את פרטיותך

en: access denied
he: הגישה נדחתה

en: active users
he: משתמשים פעילים

en: address
he: כתובת

en: answered
he: נענו

en: apps
he: אפליקציות

en: author
he: מחבר

en: auto
he: אוטומטית

en: bitrate
he: קצב נתונים

en: black
he: שחור

en: cached
he: מוטמן

en: clear
he: נקה

en: clicks
he: לחיצות

en: closed
he: סגור

en: comments
he: הערות

en: community
he: קהילה

en: currently, there are no cookies defined.
he: ברגע זה, אין עוגיות מוגדרות.

en: dark
he: כהה

en: dictionaries
he: מילונים

en: files
he: קבצים

en: general
he: כללי

en: hash digest
he: דגימת האש

en: hide map
he: הסתר מפה

en: hide media
he: הסתר מדיה

en: hide video
he: הסתר וידאו

en: images
he: תמונות

en: it
he: טכנולוגיה

en: light
he: בהיר

en: lyrics
he: מילות שיר

en: magnet link
he: קישור magnet

en: map
he: מפות

en: music
he: מוזיקה

en: network error
he: שגיאת רשת תקשורת

en: news
he: חדשות

en: onions
he: שכבות בצל

en: open
he: פתוח

en: other
he: אחר

en: packages
he: חבילות

en: parsing error
he: שגיאת ניתוח

en: points
he: נקודות

en: posts
he: פוסטים

en: proxy error
he: שגיאת פרוקסי

en: q&a
he: שו״ת

en: radio
he: רדיו

en: repo
he: מאגרים

en: repos
he: מאגרים

en: science
he: מדע

en: scientific publications
he: מחקרים מדעיים

en: search
he: חפש

en: search error
he: שגיאת חיפוש

en: search page
he: עמוד חיפוש

en: seconds
he: שניות

en: server API error
he: שגיאת API שרת

en: show map
he: הצג מפה

en: show media
he: הצג מדיה

en: show video
he: הצג וידאו

en: social media
he: מדיה חברתית

en: software wikis
he: ויקי

en: subscribers
he: מנויים

en: timeout
he: פקיעת זמן

en: title
he: כותרת

en: too many requests
he: יותר מדי בקשות

en: torrent file
he: קובץ torrent

en: tv
he: טלויזיה

en: unexpected crash
he: קריסה לא צפויה

en: user
he: משתמש

en: videos
he: וידאו

en: votes
he: הצבעות

en: web
he: רשת

en: without further subgrouping
he: ללא תת-קבוצה נוספת

en: {hours} hour(s), {minutes} minute(s) ago
he: לפני {hours} שעות, {minutes} דקות

en: {minutes} minute(s) ago
he: לפני {minutes} דקות

en: {numCitations} citations from the year {firstCitationVelocityYear} to {lastCitationVelocityYear}
he: {numCitations} אזכורים מ {firstCitationVelocityYear} עד {lastCitationVelocityYear}
