searx - en to hu translation catalogue (312 entries)

en: !bang for its categories
hu: !bang a kategóriáihoz

en: !bang for this engine
hu: !bang ehhez a keresőmotorhoz

en: About
hu: Névjegy

en: Access tokens for private engines
hu: Hozzáférési tokenek a privát keresőmotorokhoz

en: Allow
hu: Engedélyezés

en: Answers
hu: Válaszok

en: Anytime
hu: Bármikor

en: Author
hu: Szerző

en: Auto-detect
hu: Automatikus felismerés

en: Autocomplete
hu: Automatikus kiegészítés

en: Automatically load next page when scrolling to bottom of current page
hu: Görgetéskor automatikusan betölti a következő oldalt, ha a lap aljára ér

en: Average temp.
hu: Átlagos hőm.

en: Avoid paywalls by redirecting to open-access versions of publications when available
hu: Ha lehetséges, elkerüli a fizetőkapukat azáltal, hogy a kiadvány szabadon elérhető változatára irányítja át

en: Back
hu: Vissza

en: Back to top
hu: Vissza a lap tetejére

en: Book rating
hu: Könyv értékelése

en: Calculate mathematical expressions via the search bar
hu: Végezzen el matematikai műveleteket a keresősávban

en: Center Alignment
hu: Középre rendezés

en: Change SearXNG layout
hu: A SearXNG elrendezésének megváltoztatása

en: Change how forms are submitted
hu: Az űrlapok beküldési módjának módosítása

en: Change the language of the layout
hu: A felület nyelvének megváltoztatása

en: Change the search engine used in the preferences:
hu: Módosítsa a beállításokban használt keresőmotort:

en: Channel
hu: Csatorna

en: Checker
hu: Ellenőrző

en: Choose Auto-detect to let SearXNG detect the language of your query.
hu: Válassza az „Automatikus” lehetőséget, hogy a SearXNG ismerje fel a keresési nyelvet.

en: Choose auto to follow your browser settings
hu: A böngésző beállításainak követéséhez válassza az „automatikus” beállítást

en: Click on the magnifier to perform search
hu: A kereséshez kattintson a nagyítóra

en: Cloud cover
hu: Felhő borította

en: Code
hu: Kód

en: Comment(s)
hu: Megjegyzések

en: Compute {functions} of the arguments
hu: {functions} alkalmazása az argumentumokon

en: Condition
hu: Állapot

en: Contact instance maintainer
hu: Kapcsolatfelvétel a példány karbantartójával

en: Convert between units
hu: Váltson mértékegységek között

en: Converts strings to different hash digests.
hu: A szöveget különböző hash értékekké alakítja.

en: Cookie name
hu: Süti neve

en: Cookies
hu: Sütik

en: Copied
hu: Másolva

en: Copy
hu: Másolás

en: Copy preferences hash
hu: Beállítások kivonatának másolása

en: Could not download the list of Tor exit-nodes from: https://check.torproject.org/exit-addresses
hu: Nem sikerült letölteni a Tor kilépési csomópontok listáját innen: https://check.torproject.org/exit-addresses

en: Could not read that image url. This may be due to an unsupported file format. TinEye only supports images that are JPEG, PNG, GIF, BMP, TIFF or WebP.
hu: Ennek a képnek az webcíme nem olvasható. Ennek az oka a nem támogatott fájlformátum lehet. A TinEye által támogatott formátumok: JPEG, PNG, GIF, BMP, TIFF vagy WebP.

en: Current condition
hu: Jelenlegi állapot

en: Currently used search engines
hu: Jelenleg használt keresőmotorok

en: Date
hu: Dátum

en: Default categories
hu: Alapértelmezett kategóriák

en: Default language
hu: Alapértelmezett nyelv

en: Description
hu: Leírás

en: Disable all
hu: Minden tiltása

en: Display the front page
hu: Kezdőlap megjelenítése

en: Displays results in the center of the page (Oscar layout).
hu: A találatokat a lap közepén jeleníti meg (Oscar elrendezés).

en: Displays your IP if the query is "ip" and your user agent if the query contains "user agent".
hu: Megjeleníti a saját IP-címét és felhasználói ügynökét, ha a keresése ezeket tartalmazza: „ip” és „user agent”.

en: Donate
hu: Támogatás

en: Download results
hu: Találatok letöltése

en: Editor
hu: Szerkesztő

en: Enable all
hu: Minden engedélyezése

en: Engine
hu: Motor

en: Engine name
hu: Keresőmotor neve

en: Engine stats
hu: Keresőstatisztikák

en: Engine tokens
hu: Keresőmotor-tokenek

en: Engines
hu: Keresőmotorok

en: Error loading the next page
hu: Hiba a következő oldal betöltése során

en: Errors and exceptions
hu: Hibák és kivételek

en: Errors:
hu: Hibák:

en: Evening
hu: Este

en: Examples
hu: Példák

en: Exception
hu: Kivétel

en: Failed checker test(s):
hu: Elbukott ellenőrzőtesztek:

en: Failed test
hu: Elbukott teszt

en: Feels like
hu: érzetre

en: File quality
hu: Fájlminőség

en: Filename
hu: Fájlnév

en: Filesize
hu: Fájlméret

en: Filter content
hu: Tartalomszűrés

en: Find stuff as you type
hu: Keresés gépelés közben

en: Format
hu: Formátum

en: Function
hu: Funkció

en: General
hu: Általános

en: Generate different random values
hu: Különböző véletlen értékek előállítása

en: Get directions
hu: Útvonaltervezés

en: Go back to the previous page using the previous page button.
hu: Az előző oldal gomb használatával ugorjon vissza az előző oldalra.

en: Go to %(search_page)s.
hu: Ugrás a %(search_page)s.

en: HTTP Method
hu: HTTP metódus

en: HTTP connection error
hu: HTTP csatlakozási hiba

en: HTTP error
hu: HTTP hiba

en: HTTP protocol error
hu: HTTP protokollhiba

en: Hostnames plugin
hu: Kiszolgálónév modul

en: Hotkeys
hu: Gyorsbillentyűk

en: Humidity
hu: Páratartalom

en: I confirm there is no existing bug about the issue I encounter
hu: Megerősítem, hogy nincs meglévő bejelentés a problémámról

en: If this is a public instance, please specify the URL in the bug report
hu: Ha ez egy nyilvános példány, adja meg a webcímét a hibajelentésben

en: Image proxy
hu: Kép proxy

en: Infinite scroll
hu: Végtelen görgetés

en: Info
hu: Információ

en: Information!
hu: Figyelem!

en: Insert copied preferences hash (without URL) to restore
hu: A helyreállításhoz illessze be a kimásolt beállítások kivonatát (webcím nélkül)

en: Interface language
hu: Felület nyelve

en: Invalid settings
hu: Érvénytelen beállítások

en: Invalid settings, please edit your preferences
hu: Érvénytelen beállítások, módosítsa őket

en: Issue tracker
hu: Hibajegykövető

en: Journal
hu: Folyóirat

en: Keywords
hu: Kulcsszavak

en: Language
hu: Nyelv

en: Last day
hu: Legutóbbi nap

en: Last month
hu: Legutóbbi hónap

en: Last week
hu: Legutóbbi hét

en: Last year
hu: Előző év

en: Length
hu: Hossz

en: License
hu: Licenc

en: Maintainer
hu: Karbantartó

en: Max temp.
hu: Maximum hőm.

en: Max time
hu: Maximális idő

en: Median
hu: Medián

en: Message
hu: Üzenet

en: Messages from the search engines
hu: A keresőmotorok üzenetei

en: Min temp.
hu: Minimum hőm.

en: Moderate
hu: Enyhe

en: Morning
hu: Reggel

en: Name
hu: Név

en: Navigate search results with hotkeys (JavaScript required). Press "h" key on main or result page to get help.
hu: Gyorsbillentyűkkel navigálhat a keresési eredmények között (JavaScript szükséges). Segítségét nyomja meg a „h” gombot a fő vagy a találati oldalon.

en: Next page
hu: Következő oldal

en: Night
hu: Éjszaka

en: No HTTPS
hu: Nincs HTTPS

en: No item found
hu: Nincs találat

en: No results were found. You can try to:
hu: Nincs találat. Megpróbálhatja:

en: None
hu: Nincs

en: Noon
hu: Dél

en: Note: specifying custom settings in the search URL can reduce privacy by leaking data to the clicked result sites.
hu: Megjegyzés: a webcímben megadott egyéni beállítások csökkenthetik az adatvédelmét, mert adatokat szivárogtatnak a találatok felé, melyekre rákattint.

en: Number of Files
hu: Fájlok száma

en: Number of results
hu: Találatok száma

en: Open Access DOI resolver
hu: Szabad DOI feloldó

en: Open Access DOI rewrite
hu: Szabad DOI használata

en: Open result links on new browser tabs
hu: Találatok megnyitása új böngészőlapokon

en: Page not found
hu: Az oldal nem található

en: Parameter
hu: Paraméter

en: Percentage
hu: Százalék

en: Perform search immediately if a category selected. Disable to select multiple categories
hu: Azonnali keresés egy kategória kiválasztásakor. Több kategória kiválasztásához kapcsolja ki.

en: Please check for existing bugs about this engine on GitHub
hu: Ellenőrizze a keresőszolgáltatás bejelentett hibáit a GitHubon

en: Popularity
hu: Népszerűség

en: Powered by
hu: Az oldalt kiszolgálja:

en: Preferences
hu: Beállítások

en: Preferences hash
hu: Beállítások kivonatai

en: Pressure
hu: Nyomás

en: Previous page
hu: Előző oldal

en: Privacy
hu: Adatvédelem

en: Privacy policy
hu: Adatvédelmi irányelvek

en: Processing
hu: Feldolgozás

en: Project
hu: Projekt

en: Project homepage
hu: Projekt honlapja

en: Proxying image results through SearXNG
hu: Képtalálatok proxyzása a SearXNG-n keresztül

en: Public instances
hu: Publikus példányok

en: Published date
hu: Közzététel dátuma

en: Publisher
hu: Kiadó

en: Query in the page's title
hu: Lekérdezés az oldal címében

en: Random value generator
hu: Véletlenérték-generátor

en: Refresh the page.
hu: Az oldal frissítése.

en: Reliability
hu: Megbízhatóság

en: Remove trackers arguments from the returned URL
hu: Eltávolítja a felhasználók követéshez használt argumentumokat a találatok webcíméből

en: Reset defaults
hu: Alaphelyzetbe állítás

en: Resolution
hu: Felbontás

en: Response time
hu: Válaszidő

en: Result count
hu: Találatok száma

en: Results on new tabs
hu: Találatok megjelenítése új lapon

en: Rewrite hostnames, remove results or prioritize them based on the hostname
hu: Írd át a kiszolgálóneveket, távolítsd el az eredményeket vagy rangsorold őket a kiszolgálónév alapján

en: SSL error: certificate validation has failed
hu: SSL hiba: a tanúsítvány ellenőrzése nem sikerült

en: SafeSearch
hu: Felnőtt tartalom szűrése

en: Save
hu: Mentés

en: Scores
hu: Pontszámok

en: Search URL
hu: Keresés webcíme

en: Search URL of the currently saved preferences
hu: A jelenleg mentett beállítások keresési webcíme

en: Search for another query or select another category (above).
hu: Keressen másra, vagy válasszon másik kategóriát (fent).

en: Search for another query or select another category.
hu: Keressen egy másik lekérdezést, vagy válasszon másik kategóriát.

en: Search for...
hu: Keresés…

en: Search language
hu: Keresés nyelve

en: Search on category select
hu: Keresés kategóriaválasztással

en: Select service used by DOI rewrite
hu: Válassza ki a DOI újraírásához használt szolgáltatást

en: Self Information
hu: Személyes információk

en: Sorry!
hu: Elnézést!

en: Source
hu: Forrás

en: Source code
hu: Forráskód

en: Special Queries
hu: Speciális lekérdezések

en: Specifying custom settings in the preferences URL can be used to sync preferences across devices.
hu: A beállítási webcímben megadott egyéni beállítások az eszközök közti szinkronizációra használhatók.

en: Start submiting a new issue on GitHub
hu: Probléma bejelentése a GitHubon

en: Statistics functions
hu: Statisztikai függvények

en: Strict
hu: Erős

en: Submit a new issue on Github including the above information
hu: Jelentsen be egy új problémát a GitHubon, amely tartalmazza a fenti információkat

en: Suggestions
hu: Javaslatok

en: Sunrise
hu: Napfelkelte

en: Sunset
hu: Naplemente

en: Supports selected language
hu: Támogatja a kiválasztott nyelvet

en: Suspended
hu: Felfüggesztve

en: Switch to another instance:
hu: Váltás egy másik példányra:

en: Synonyms
hu: Szinonimák

en: Tags
hu: Címkék

en: Temperature
hu: Hőmérséklet

en: The image could not be downloaded.
hu: A kép nem tölthető le.

en: The image is too simple to find matches. TinEye requires a basic level of visual detail to successfully identify matches.
hu: A kép túl egyszerű a kereséshez. A TinEye-nak szüksége van egy alapvető vizuális részletességre a sikeres kereséshez.

en: Theme
hu: Téma

en: Theme style
hu: Téma stílusa

en: There are no more results. You can try to:
hu: Nincs több eredmény. Megpróbálhatja:

en: There is currently no data available.
hu: Jelenleg nincs megjeleníthető adat.

en: These cookies serve your sole convenience, we don't use these cookies to track you.
hu: Ezek a sütik csak kényelmi funkciókat látnak el, nem használjuk arra, hogy kövessük Önt.

en: These settings are stored in your cookies, this allows us not to store this data about you.
hu: Ezek a beállítások böngészősütikben vannak tárolva, így nem kell adatokat tárolnunk Önről.

en: This entry has been superseded by
hu: Ezt a bejegyzést leváltotta:

en: This is the list of SearXNG's instant answering modules.
hu: Ez a SearXNG „azonnal válaszoló" moduljainak listája.

en: This is the list of cookies and their values SearXNG is storing on your computer.
hu: Ez a SearXNG által tárolt sütik és azok értékeinek listája.

en: This is the list of plugins.
hu: Ez a beépülő modulok listája.

en: This plugin checks if the address of the request is a Tor exit-node, and informs the user if it is; like check.torproject.org, but from SearXNG.
hu: Ez a beépülő modul ellenőrzi, hogy a kérés címe Tor kilépési csomópont-e, és értesíti a felhasználót, ha igen; mint a check.torproject.org, de a SearXNG-től.

en: This site did not provide any description.
hu: Ennek a weblapnak nincsen leírása.

en: This tab does not exists in the user interface, but you can search in these engines by its !bangs.
hu: Ez a lap nem létezik a felhasználói felületen, de ezekben a keresőmotorokban a !bang parancsok segítségével kereshet.

en: Time range
hu: Időintervallum

en: Tor check plugin
hu: Tor ellenőrző kiegészítő

en: Total
hu: Összesen

en: Tracker URL remover
hu: Követők eltávolítása a webcímekből

en: Try searching for:
hu: Keresés erre:

en: Type
hu: Típus

en: URL to restore your preferences in another browser
hu: Webcím, mely segítségével átviheti a beállításait egy másik böngészőbe

en: UV index
hu: UV terhelés

en: Updated at
hu: Frissítve:

en: Uptime
hu: Üzemidő

en: User interface
hu: Felhasználói felület

en: Value
hu: Érték

en: Version
hu: Verzió

en: View error logs and submit a bug report
hu: Nézze meg a hibanaplókat, és küldjön hibajelentést

en: View source
hu: Forrás megtekintése

en: Views
hu: Nézetek

en: Vim-like
hu: Vim-szerű

en: Visibility
hu: Láthatóság

en: Warnings
hu: Figyelmeztetések

en: Weight
hu: Súly

en: What language do you prefer for search?
hu: Milyen nyelven keres?

en: When enabled, the result page's title contains your query. Your browser can record this title
hu: Ha be van kapcsolva, akkor a találati oldal fejléce tartalmazza a keresést. A böngésző így elmentheti a címét.

en: Wind
hu: Szél

en: With that list, you can assess SearXNG transparency.
hu: A listával felmérheti a SearXNG átláthatóságát.

en: You are not using Tor and you have this external IP address: {ip_address}
hu: Nem használ Tor kapcsolatot, és ez a külső IP-címe: {ip_address}

en: You are using Tor and it looks like you have this external IP address: {ip_address}
hu: Ön Tort használ, és úgy tűnik, ez a külső IP-címe: {ip_address}

en: Your IP is:
hu: Az IP címed:

en: Your user-agent is:
hu: A felhasználói ügynököd:

en: a privacy-respecting, open metasearch engine
hu: egy adatvédelmet tiszteletben tartó, nyílt forráskódú metakereső

en: access denied
hu: hozzáférés megtagadva

en: active users
hu: aktív felhasználók

en: address
hu: cím

en: answered
hu: megválaszolt

en: apps
hu: alkalmazások

en: author
hu: szerző

en: auto
hu: automatikus

en: bitrate
hu: bitráta:

en: black
hu: fekete

en: cached
hu: tárolt

en: clear
hu: törlés

en: clicks
hu: kattintások:

en: closed
hu: Lezárt

en: comments
hu: kommentek

en: community
hu: közösség

en: currently, there are no cookies defined.
hu: jelenleg nincs megadva süti.

en: dark
hu: sötét

en: dictionaries
hu: szótárak

en: files
hu: fájlok

en: general
hu: általános

en: hash digest
hu: hash érték

en: hide map
hu: térkép elrejtése

en: hide media
hu: média elrejtése

en: hide video
hu: videó elrejtése

en: images
hu: képek

en: it
hu: IT

en: light
hu: világos

en: lyrics
hu: dalszöveg

en: magnet link
hu: mágneslink

en: map
hu: térkép

en: music
hu: zene

en: network error
hu: hálózati hiba

en: news
hu: hírek

en: onions
hu: onion hivatkozások

en: open
hu: Megnyitás

en: other
hu: egyéb

en: packages
hu: csomagok

en: parsing error
hu: feldolgozási hiba

en: points
hu: pontok

en: posts
hu: bejegyzések

en: proxied
hu: proxy nézet

en: proxy error
hu: proxy hiba

en: q&a
hu: kérdések és válaszok

en: radio
hu: rádió

en: repo
hu: tároló

en: repos
hu: tárolók

en: science
hu: tudomány

en: scientific publications
hu: tudományos publikációk

en: search
hu: keresés

en: search error
hu: keresési hiba

en: search page
hu: keresőoldalra

en: seconds
hu: s

en: server API error
hu: kiszolgáló API hiba

en: show map
hu: térkép megjelenítése

en: show media
hu: média megjelenítése

en: show video
hu: videó megjelenítése

en: social media
hu: közösségi média

en: software wikis
hu: szoftveres wikik

en: subscribers
hu: Feliratkozók

en: timeout
hu: időtúllépés

en: title
hu: cím

en: too many requests
hu: túl sok kérés

en: torrent file
hu: torrent fájl

en: tv
hu: TV

en: unexpected crash
hu: váratlan összeomlás

en: user
hu: felhasználó

en: videos
hu: videók

en: votes
hu: szavazatok:

en: without further subgrouping
hu: további alcsoportosítás nélkül

en: {hours} hour(s), {minutes} minute(s) ago
hu: {hours} óra, {minutes} perce

en: {minutes} minute(s) ago
hu: {minutes} perce

en: {numCitations} citations from the year {firstCitationVelocityYear} to {lastCitationVelocityYear}
hu: {numCitations} idézet ebben az évben: {firstCitationVelocityYear} és {lastCitationVelocityYear}

en: {title} (OBSOLETE)
hu: {title} (elavult)
